„Odłóż smartfon i żyj!” – takie napisy pojawiły się przy przejściu dla pieszych w okolicy Placu Niepodległości. Docelowo zobaczymy je w 10 miejscach Łomży.
Akcja ma przypominać o tym jak ważna jest ostrożność w obrębie przejść dla pieszych.
- Widzimy, że są osoby, które rozmawiają przez telefon bądź też szukają pewnych informacji w internecie przechodząc przez przejście dla pieszych. Wiemy, jak jest to bardzo niebezpieczne – zauważa prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski.
Pierwsze napisy „Odłóż smartfon i żyj” pojawiły się w pobliżu Teatru Lalki i Aktora w Łomży. Namalowały je uczennice znajdującej się w pobliżu Szkoły Podstawowej nr 4. Jak przekazuje prezydent Chrzanowski, hasła pojawią się również w 9 innych miejscach naszego miasta:
Przypomnijmy, że ż 1 czerwca weszły w życie nowe przepisy dla kierowców i pieszych. Od tego czasu pieszy wchodzący na przejście dla pieszych ma pierwszeństwo przed pojazdem, za wyjątkiem tramwaju. Kolejną zmianą jest wprowadzenie zakazu korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię lub torowisko, w tym również podczas wchodzenia lub przechodzenia przez przejście dla pieszych – w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, torowisku lub przejściu dla pieszych.
fot. UM Lomza