Reklama

Pierwszy pacjent w pierwszym tymczasowym szpitalu [FOTO]

11/12/2020 07:30

Szpital tymczasowy przy ul. Żurawiej w Białymstoku jest już gotowy na przyjęcie pacjentów. Powstał on w modernizowanym budynku E1, który mieści się w kompleksie klinik zakaźnych Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego. Jest tam 90 miejsc dla pacjentów "coidowych", w tym 16 miejsc respiratorowych. Przygotowano także punkt przyjmowania pacjentów.

- Pierwszy pacjent trafił już do nas trafił. Zaopiekujemy się nim i wszystkimi pozostałymi w sposób profesjonalny – mówił podczas wczorajszej (10.12) konferencji prasowej prof. Wojciech Naumnik z USK, który kieruje pracą szpitala tymczasowego.

Podlaski Urząd Wojewódzki informuje, że szpital jest uruchamiany w systemie modułowym – w pierwszej kolejności dostępnych jest 56 łóżek, w tym 10 respiratorowych finansowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia, potem będą kolejne.

- Wzmacniamy tu również potencjał tlenowy, dyrekcja szpitala chce zmodernizować spalarnię odpadów medycznych. Ważne jest, że nasze zaangażowanie w szpitalu przy ul. Żurawiej nie jest tymczasowe – ono będzie służyło także po zakończeniu epidemii – zaznaczał wczoraj wojewoda podlaski.

Reklama

Wojewoda przypomniał, że zwiększanie bazy łóżkowej dzięki utworzeniu szpitali tymczasowych pozwala  na zmniejszenie liczby miejsc przeznaczonych dla pacjentów zakażonych koronawirusem w regionie. Ostatnia decyzja wojewody dotyczy właśnie USK w Białymstoku, który może przeznaczyć 58 łóżek dla chorych z innymi schorzeniami niż COVID-19. Tego typu decyzje są podejmowane w oparciu o analizę sytuacji epidemicznej w województwie.

Drugi szpital tymczasowy w Białymstoku powstaje w hali sportowej Uniwersytetu Medycznego przy ul. Wołodyjowskiego. Decyzja o jego uruchomieniu zależy od liczby osób wymagających hospitalizacji z powodu COVID-19 w Podlaskiem.

Reklama

Źródło/fot. PUW; oprac. mylomza

Reklama

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo myLomza.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama