Podczas wczorajszej sesji radni ustalili harmonogram dyżurów aptek w pierwszym półroczu 2016 roku. Blisko połowę dyżurów nocnych oraz w dni świąteczne pełnić będzie w Łomży Apteka Bliska przy Al. Legionów 55. Stanie się tak na mocy porozumień zawartych przez właścicieli aptek o zastępstwie w dyżurach.
Przypomnijmy, że w połowie 2015 roku pojawił się w Łomży problem z dyżurami aptek w nocy i w dni świąteczne. Część właścicieli nie chciała ich pełnić. Radni jednak próbowali wówczas swoją uchwałą przymusić "opornych" do pełnienia dyżurów. Wszystko to działo się z powodu, jak się okazało, nieprawdziwej informacji o planach likwidacji całodobowej apteki w Łomży, co spowodowało obawę władz Łomży o zapewnienie dostępności leków. Aptekarze protestowali z powodu braku opłacalności pełnienia dyżurów zwłaszcza, że w Łomży funkcjonuje już apteka cznna przez całą dobę i we wszystkie dni w roku.
Niedługo po tym okazało się, że właściciele aptek doszli do porozumienia z Apteką Bliska 24h, która zgodziła się przejąć większość dyżurów. We środę radni podjęli uchwałę o ustaleniu harmonogramu dyżurów na pierwsze półrocze 2016 roku. Tym razem już na starcie okazało się, że duża część aptek "przekazała" swoje dyżury Aptece Bliska. Na 182 dyżury w dniach 1 stycznia - 30 czerwca 2016 Bliska pełnić będzie 90. O ile nie pojawią się kolejne zastępstwa.
Apteka Bliska 24h istniej w Łomży już od kilku lat. Odkąd zaczęła funkcjonować władze uznały, że nie ma potrzeby pełnienia dyżurów przez inne apteki w mieście. Niedawno Bliska zapowiadała otwarcie w Łomży kolejnego punktu. Z naszych informacji wynika, że trwa obecnie jego zatowarowanie i wkrótce powinien rozpocząć działalność.