Sześć osób podejrzanych o przyjmowanie korzyści majątkowych w zamian za pośredniczenie w załatwianiu egzaminów na prawo jazdy zostało zatrzymanych. Wszyscy usłyszeli już zarzuty płatnej protekcji, a czworo z nich dodatkowo zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. Dwie osoby zostały tymczasowo aresztowane. Sprawa ma charakter rozwojowy, a policjanci nie wykluczają kolejnych zatrzymań.
Policjanci z Białymstoku przy wsparciu funkcjonariuszy z Łomży i Wydziału do Walki z Korupcją KSP w Warszawie w miniony wtorek, w ramach śledztwa nadzorowanego przez Prokuraturę Okręgową w Białymstoku zatrzymali czterech mężczyzn i dwie kobiety w wieku od 31 do 64 lat. Zatrzymani mieszkańcy Łomży, Wysokiego Mazowieckiego i Serocka podejrzani są przyjmowanie korzyści majątkowych w zamian za pośredniczenie w załatwianiu egzaminów na prawo jazdy w Ośrodkach Ruchu Drogowego w Białymstoku, Łomży i Warszawie-Bemo.
Cała szóstka usłyszała już zarzuty popełnienia w latach 2011-2012 przestępstw płatnej protekcji. Ponadto czterem osobom spośród nich przedstawione zostały zarzuty działania w zorganizowanej grupie przestępczej. W stosunku do czterech zatrzymanych prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego, zakazu opuszczania kraju oraz dozoru Policji. Dwie kolejne zostały dzisiaj doprowadzone do Sądu Rejonowego w Białymstoku, który zadecydował o ich tymczasowym aresztowaniu na trzy miesiące.
Już od pewnego czasu sygnały w sprawie nieprawidłowości przy egzaminach na prawa jazdy odbywających się we wspomnianych WORD-ach docierały do funkcjonariuszy Wydziału do Walki z Korupcją KWP w Białymstoku. Żmudne i szczegółowe ustalenia funkcjonariuszy w tej sprawie zaowocowały zgromadzeniem materiału dowodowego uzasadniającego zatrzymanie podejrzanych i przedstawienie im zarzutów płatnej protekcji.
Sprawa ma charakter rozwojowy, a pracujący nad nią funkcjonariusze Wydziału do Walki z Korupcją Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku nie wykluczają kolejnych zatrzymań.