Z wnioskiem o zmianę uchwały w w sprawie ustalenia granic strefy płatnego parkowania, opłat za postój oraz zasad ich poboru zwrócił się do Rady Miejskiej Łomży wiceprezydent Andrzej Garlicki. Zastępca prezydenta chce, by radni zgodzili się m.in. na powiększenie obszaru objętego strefą i podniesienie opłat abonamentowych za parkowanie.
Zdaniem wiceprezydenta Andrzeja Garlickiego, który podpisał sie pod wnioskiem do Rady, zmiany te spowodują zwiększenie dostępności miejsc parkingowych na Starówce dzięki większej rotacji parkujących aut. Jak argumentuje Garlicki, będzie to miało również pozytywny wpływ na handel prowadzony w tym regionie.
Wyłączenie w tym roku w okresie letnim na próbę z opłat terenu Starego Rynku, zdaniem kupców było dobrym posunięciem. Dlatego Prezydent zamierza uregulować tę kwestię i na stałe w okresie letnim wyłączyć z opłat za parkowanie tę część miasta. Dodatkowo w tym samym okresie, do czasu wybudowania bezpłatnego parkingu za dawnym Zurtem, z opłat zwolnione zostaną miejsca przy Katedrze.
Strefa Ograniczonego Postoju w Łomży obejmuje obecnie ulice: Długą, Dworną (od Al. Legionów do ul. Giełczyńskiej), Krótką, Sadową, Sienkiewicza i Stary Rynek. Mieszkańcy informowali władze miasta także o problemie z parkowaniem w innych rejonach Starówki, nieobjętych płatnym parkowaniem. Dlatego proponowane jest objęcie strefą także Placu Pocztowego, ul. Senatorskiej (na odcinku od Starego Rynku do ul. Szkolnej), ul. Szkolnej (na odcinku od ul. Senatorskiej do ul. Dwornej) oraz ul. Dwornej od ul. Giełczyńskiej do ul. Szkolnej. Wprowadzone zmiany zwiększą strefę o około 80 miejsc, co w ogólnym rozrachunku przełoży się na prawie trzysta płatnych stanowisk postojowych.
Kolejną z propozycji Prezydenta jest ustalenie różnych stawek w okresie letnim i zimowym. Od 1 maja do 31 października mają one być w takiej samej wysokości jak dotychczas, czyli: 1,50 zł (pierwsza godzina postoju), 1,60 zł (druga godzina postoju), 1,70 zł (trzecia godzina postoju), 1,40 zł (czwarta i każda kolejna godzina postoju). Jednak wsłuchując się w głos kupców, informujących o zmniejszonym natężeniu ruchu zimą, w okresie od 1 listopada do 30 kwietnia Prezydent chce obniżyć opłaty do poziomu odpowiednio: 1 zł, 1,20 zł, 1,40 zł i 1 zł. Powyższe ceny są niższe niż w ościennych miastach, jak Białystok, Augustów czy Ostrołęka.
Wzrośnie natomiast abonament miesięczny dla osób zamieszkujących i pracujących w obszarze w którym obowiązują opłaty za postój z 30 do 80 zł. Stawka ta nie była zmieniana od 2003 roku. Będzie ona jednak i tak korzystna, ponieważ w przypadku codziennego parkowania na cały okres pobierania opłaty, płacąc w parkomacie kwota ta wyniosłaby latem 260 zł, zaś zimą 190 zł. Zmiana ceny wiązać się będzie również z udogodnieniami dla kierowców. Przede wszystkim abonament będzie ważny na więcej niż jeden pojazd (o co wnioskowali przedsiębiorcy prowadzący swoją działalność na Starówce), czyli ma obowiązywać na kilka samochodów stanowiących własność danej osoby (na jeden abonament w tym samym czasie może parkować tylko jeden z nich), a także będzie go można wykupić od razu na kilka miesięcy. Obecnie takiej możliwości nie ma. O godzinę wydłużony ma zostać także czas poboru opłat za postój w strefie, który teraz będzie obowiązywał od 9:00 do 17:00.
Strefy płatnego parkowania wprowadzane są na obszarach charakteryzujących się znacznym deficytem miejsc postojowych. Opłaty za parkowanie w takiej strefie mają nakłaniać do możliwie najkrótszych postojów w wyznaczonych miejscach. Ich celem jest racjonalizacja przestrzeni miejskiej, osiągnięcie określonych standardów parkowania, poprawa bezpieczeństwa i warunków ruchu drogowego.