Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Łomży, w odróżnieniu od innych takich miejsc w kraju, nie zamierza dokonywać zmian i wprowadzać limitów na dostarczane przez mieszkańców odpady.
Część polskich gmin wprowadza limity na odpady przyjmowane do punktów selektywnej zbiórki. Szczególnie chodzi o gabaryty czy pozostałości remontowe bądź budowlane.
Ma być to sposób na ograniczenie rosnących kosztów. W ten sposób samorządy chcą też ukrócić nielegalną praktykę, jaką jest podrzucanie przez firmy opon, starych mebli, gruzu czy innych odpadów poremontowych.
Sprawdziliśmy, czy również łomżyński PSZOK chce takie ograniczenia wprowadzić.
- Obecnie ustalony limit przyjmowanych odpadów dotyczy wyłącznie opon, tj. 8 sztuk z jednego gospodarstwa domowego w ciągu bieżącego roku. W przypadku pozostałych odpadów na tą chwilę nie są planowane do wprowadzenia limity ich dostarczenia do PSZOK - poinformował nas dr Adam Miara, dyrektor zarządzający w Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Łomży.
Reklama
Zużyte opony mogą pochodzić z rowerów, motorowerów, motocykli, wózków oraz pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony.
Z drugiej strony PSZOK nie przyjmuje: zmieszanych odpadów komunalnych, części samochodowych, papy, styropianu budowlanego, wełny mineralnej, popiołu czy żużlu.