Możliwe, że podczas drugiej tury wyborów prezydenckich osoby po 60-tce, kobiety w ciąży, osoby z małymi dziećmi i osoby niepełnosprawne, będą miały prawo wejść do lokalu wyborczego poza kolejnością. Wczoraj pojawił się projekt takiego rozporządzenia.
Wprowadzenie w zaleceniach sanitarnych ułatwień m.in. dla osób starszych zapowiedział już w środę minister Łukasz Szumowski.
"Wiemy, że jest temperatura wysoka, często jest duszno, wilgotno, są burze, są deszcze. Chcemy, żeby osoby starsze, osoby po 60. roku życia, kobiety w ciąży czy osoby z małymi dziećmi do lat 3, a także osoby niepełnosprawne, miały prawo wejść poza kolejnością, żeby nie musiały stać, narażać się na różne warunki atmosferyczne" - powiedział Szumowski. "Polacy chcą decydować o tym najważniejszym akcie, jakim jest akt wyborczy, więc chcemy im to ułatwić, szczególnie tym starszym osobom, które potrzebują pomocy czy nie bardzo mogą stać w kolejce" - dodał.
Reklama
Czy tradycyjne głosowanie będzie bezpieczne? Szef resortu zdrowia stwierdził na antenie TVP Info, że "pójście do wyborów jest bezpieczniejsze niż pójście do sklepu"
"Patrząc na zachowanie Polaków w lokalach wyborczych, patrząc na ten reżim sanitarny, te oczekiwanie na wejście do lokalu, jestem przekonany, że pójście do wyborów jest bezpieczniejsze niż pójście do sklepu". "Myślę, że naprawdę można z pełnym przekonaniem pójść do tych wyborów" - ocenił.
Druga tura wyborów prezydenckich odbędzie się 12 lipca. W ponownym głosowaniu kandydują Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski. Uzyskali oni w ostatnią niedzielę najwięcej głosów wyborców. Na Prezydenta Rzeczypospolitej wybrany zostanie ten kandydat, który 12 lipca otrzyma ich więcej.