Reklama

Starosta Lech Marek Szabłowski odebrał Złoty Krzyż Zasługi

01/06/2021 15:29

Prezydent Andrzej Duda wręczył odznaczenia państwowe dla 50 osób zasłużonych w działaności samorządowej i społecznej. Wśród odnaczonych znalazł się starosta łomżyński Lech Marek Szabłowski.

Jak przekazują urzędnicy starostwa, Złoty Krzyż Zasługi dla starostySzabłowskiego został nadany za "wytężoną pracę na rzecz lokalnej społęczności, daleko przekraczjącą wykonywanie codziennych obowiązków".

'"Z końcem bieżącej kadencji Lech Marek Szabłowski będzie obchodził 30-lecie pracy na rzecz samorządu terytorialnego i lokalnej społeczności. Wraz z ukończeniem studiów na Akademii Rolniczo-Technicznej w Olsztynie na Wydziale Budownictwa Lądowego, wrócił w rodzinne strony i związał swoje życie z pracą na rzecz innych.

Reklama

W latach 1993-2006 sprawował urząd Wójta Gminy Śniadowo, będąc wybieranym na niego czterokrotnie. W 1995 r. był współinicjatorem założenia Międzygminnego Związku Wodociągów i Kanalizacji w Łomży, który to przez szereg lat budował infrastrukturę wodno-kanalizacyjną na terenie gmin należących do związku. W 2001 r., po wybudowaniu oczyszczalni ścieków i kanalizacji w Śniadowie i Starym Ratowie, Gmina Śniadowo została nagrodzona za najlepiej zorganizowaną gospodarkę wodno-ściekową i za gospodarkę odpadami, będąc liderem w dbałości o ochronę środowiska wśród gmin wiejskich i miejsko-wiejskich. W 2002 r. jako Wójt Gminy Śniadowo sprowadził z Syberii do Śniadowa w ramach repatriacji rodzinę, która mieszka i pracuje tam do dziś. W 2004 r. głosami swoich mieszkańców został finalistą ogólnopolskiego konkursu „WÓJT ROKU”, tym samym znalazł się wśród 10 najlepszych wójtów w kraju. Lech Marek Szabłowski był w 2003 r. współzałożycielem i pierwszym Prezesem prężnie działającego Klubu Sportowego Śniadowo, który posiada brązowy certyfikat PZPN, jako jeden z dwóch klubów sportowych z terenu Powiatu Łomżyńskiego, skupiając ok. 80 zawodników.

Lech Marek Szabłowski związany jest z Powiatem Łomżyńskim od początku jego utworzenia – w latach 1998-2002 jako Przewodniczący Rady Powiatu Łomżyńskiego, w latach 2006-2010 – radny, 2011-2014 Starosta Łomżyński, 2014-2018 Wicestarosta Łomżyński, od 2018 r. Starosta Łomżyński. W 2014 r. odebrał nagrodę w konkursie „INNOWACYJNY SAMORZĄD”. W 2016 r. jako 1 z 3 członków Komitetu Założycielskiego utworzył Łomżyńskie Forum Samorządowe (ŁFS) skupiające pierwotnie 18 samorządów z Subregionu Łomżyńskiego. W latach 2016-2019 Członek Zarządu ŁFS, a od 2019 r. jednogłośnie wybrany na Prezesa ŁFS, skupiającego dziś 24 jst. ŁFS realizuje wielomilionowe projekty w zakresie edukacji, zdrowia, rozwoju przedsiębiorczości. Członek Rady Społecznej Szpitala Wojewódzkiego w Łomży poprzedniej kadencji i obecnej - od 2019 r. Współorganizator konkursu dla najlepszych firm „Łomżyńskie Anioły Biznesu” oraz Międzynarodowego Forum Gospodarczego Subregionu Łomżyńskiego. Przewodniczący Komitetów Społecznych m.in. fundacji tablicy upamiętniającej stacjonowanie i internowanie Legionów Piłsudskiego w Łomży (2012 r.), budowy pomnika Jana Pawła II w Śniadowie (2005 r.) oraz upamiętnień i sztandarów. Inicjator Nagród Starosty za promocję Powiatu Łomżyńskiego. Jest inicjatorem i organizatorem wielu inwestycji w zakresie budowy i modernizacji infrastruktury drogowej, edukacji, kultury, ochrony zdrowia, środowiska. Pan Lech Marek Szabłowski – uczciwy, sumienny, zaangażowany, podejmujący perspektywiczne dalekosiężne działania, życzliwy."

Reklama

Starosta zadedykował odznaczenie wszytskim współpracownikom, którzy przez 28 lat pracy wspierali go w działaniach i byli źródłem pomysłów, które udało się zrealizować.

Źródło: Starostwo Powiatowe w Łomży / fot. KPRP

Reklama

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo myLomza.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama