15 stycznia mają rozpocząć się zapisy na szczepienia przeciw COVID-19 dla wszystkich chętnych. Rząd zapowiada powstanie funduszu, który będzie wypłacał odszkodowania w przypadku ewentualnych negatywnych skutków zaszczepienia.
O odpowiedzialność za ewentualne skutki uboczne szczepień pytany był dziś rzecznik rządu Piotr Müller, który był gościem TVP Info.
- Zgodnie z Narodową Strategią Szczepień powstanie specjalny fundusz, który będzie wypłacał ewentualne odszkodowania, jeżeli by takie były konieczne w przypadku negatywnych skutków zaszczepienia - mówił Müller - To jest fundusz, który ma zabezpieczyć przede wszystkim takie roszczenia, które mogłyby się pojawić, ale w tej chwili, jeżeli chodzi o negatywne skutki szczepień, to one są wskazane w dokumentacji medycznej, one są bardzo niewielkie, ale mimo wszystko mogą się zdarzyć, dlatego też taka odpowiedzialność tego specjalnego funduszu, który będzie przyjęty w drodze ustawy, będzie istniała, tak aby te wszelkie wątpliwości osób, które mają je jeszcze w tej chwili, rozjaśnić i żeby była również kwestia odpowiedzialności finansowej ewentualnej zabezpieczona pod tym kątem.
Reklama
Pierwsze szczepienia tzw. grupy 0 rozpoczęły się w minioną niedzielę. Podkreślmy, że już 15 stycznia mają rozpcząć się zapisy na szczepienia dla wszystkich chętnych. Preparat trafi do ponad 9 tys. zespołów we wszystkich gminach w Polsce.