Ponad 3 tysiące złotych straciły mieszkanki Łomży, które padły ofiarami oszustów. Kobiety zostały oszukane metodą "na BLIKA". Zgłosiły się do łomżyńskich policjantów.
- Cyberprzestępcy podszyli się pod znajome kobiet włamując się na konta społecznościowe. Następnie poprosili za pośrednictwem komunikatora o opłacenie przesyłek. Zarówno 47-latka, 36-latka i 23-latka były przekonane, że korespondują z koleżankami, dlatego wygenerowały kody BLIK. Kiedy po transakcjach skontaktowały się telefonicznie ze znajomymi okazało się, że nie wysyłały do nich żadnych wiadomości. W ten sposób mieszkanki Łomży straciły łącznie ponad 3 tysiące złotych - informuje oficer prasowy KMP w Łomży.
Łomżyńscy policjanci ostrzegają:
Często stosowaną przez oszustów metodą jest podszywanie się pod znajomych na portalach społecznościowych i zwracanie się z prośbą o pilną pożyczkę. Przestępcy proponują łatwy sposób przelania gotówki poprzez wygenerowanie numeru kodu BLIK w systemie płatności elektronicznej. Przekazany kod wystarczy, by sprawca mógł natychmiast wypłacić pieniądze. Bądźmy czujni i nie dajmy się zwieść pozorom.
Aby nie paść ofiarą oszustów radzimy weryfikować tożsamość osób, które wysyłają do nas wiado.mości z prośbą o pożyczkę. Najpierw skontaktujmy się z nimi telefonicznie i upewnijmy się, czy faktycznie to oni potrzebują tego rodzaju pomocy. Nie kierujmy się pośpiechem, lecz zdrowym rozsądkiem. Pamiętajmy również o stosowaniu silnych haseł, które zawierają małe i duże litery, cyfry oraz znaki specjalne. Dodatkową ochroną naszego konta może być dwuskładnikowe uwierzytelnienie. Wybierając pytania bezpieczeństwa wybierzmy hasło trudne do odgadnięcia, na które tylko my znamy odpowiedź. Pamiętajmy również o tym, aby nigdy nie zapisywać hasła w przeglądarce internetowej.