Do 30 czerwca 2014 roku Ratuszowi udało się odzyskać z Urzędu Skarbowego zwrot podatku VAT na łączną kwotę 1 719 774 zł. To nie jest ostateczna kwota, gdyż miasto czeka na stanowisko w sprawie spornych kwot.
Samorząd realizuje zadania podlegające opodatkowaniu, niepodlegające opodatkowaniu oraz zwolnione z podatku VAT. Sporne jest to, które działania należą do danej kategorii. Informacje pochodzące z Ministerstwa Skarbu oraz orzecznictwa sądów administracyjnych nie są zgodne w tej kwestii. Miasto złożyło korektę podatków.
- W miesiącu maju 2014 r. na wniosek Urzędu Skarbowego zostały złożone dodatkowe wyjaśnienia. Przeprowadzona kontrola, ze względu na rozbieżności interpretacyjne, będzie poddana kolejnej weryfikacji przez inny wydział Urzędu Skarbowego. Ostateczne wyniki kontroli pozwolą nam na ustalenie sposobu liczenia wskaźnika struktury WSS - informuje Łukasz Czech z Urzędu Miasta.
Jest to efekt współpracy z warszawską firmą PWC, która specjalizuje się w rozliczeniach podatkowych samorządu. Umowę podpisano w maju 2013 roku. Prezydent miasta wygospodarował z budżetu miasta „180 tys. zł na usługi doradcze przed organami podatkowymi w sprawach związanych z rozliczeniem podatku VAT”. Zgodnie z umową firma pobiera 12% odzyskanej kwoty.