Wczoraj (16.11.2021 r.) w nocy doszło do dwóch siłowych prób sforsowania polsko-białoruskiej granicy - informuje Podlaski Oddział Straży Granicznej.
Z informacji przekazanych przez pograniczników wynika, że pierwsze takie zdarzenie miało miejsce na terenie służbowej odpowiedzialności Placówki SG w Czeremsze. Granicę bezskutecznie próbowała przekroczyć grupa około 50 osób. Towarzyszyły im białoruskie służby, które używały lasera, aby oślepić funkcjonariuszy i żołnierzy. W stronę polskich służb cudzoziemcy rzucali kamieniami.
Kilka godzin później, tym razem na odcinku ochranianym przez Placówkę SG w Dubiczach Cerkiewnych, grupa ponad 100 osób niszczyła zabezpieczenia graniczne. Białoruscy pogranicznicy używali laserów, a cudzoziemcy rzucali w stronę polskich funkcjonariuszy i żołnierzy petardami oraz kamieniami. Jak podaje Podlaski Oddział Straży Granicznej, w czasie próby forsowania granicy grupa około 50 cudzoziemców zdołała przekroczyć zaporę, wykorzystując do tego specjalnie przygotowaną drewnianą kładkę. Wszystkie osoby zostały jednak zatrzymane i doprowadzone do linii granicy.
16.11 na granicy odnotowano łącznie 161 prób jej nielegalnego przekroczenia. Wobec 34 cudzoziemców funkcjonariusze SG wydali postanowienia o obowiązku opuszczenia terytorium RP.
zdj. SG