Konwent Wójtów i Burmistrzów powiatu łomżyńskiego zebrał się w środę 23 grudnia w Urzędzie Gminy Łomża, by wypracować wspólne stanowisko w sprawie podwyżki cen odpadów przyjmowanych w Zakładzie Gospodarowania Odpadami w Czartorii. Samorządowcy skierowali do władz Łomży swoje postulaty.
W piśmie skierowanym do Prezydenta Miasta Łomży szefowie samorządów Jedwabnego, Miastkowa, Wizny, Zbójnej, Śniadowa, Piątnicy i gminy Łomża poparli stanowisko Burmistrza Miasta Szczuczyn dotyczące podwyżki cen odpadów zmieszanych przyjmowanych w Zakładzie Gospodarowania Odpadami w Czartorii. Poprosili o wskazanie, jakie inwestycje w RIPOK są planowane w związku z Rozporządzeniem Ministra Środowiska w sprawie mechaniczno – biologicznego przetwarzania zmieszanych odpadów komunalnych podpisanego 10 listopada 2015 r. oraz o wyjaśnienie czy RIPOK w Czartorii nadal będzie zobowiązany do budowy zamkniętej kompostowni, o której była mowa na spotkaniach organizowanych przez Prezydenta Miasta Łomży, pod koniec 2014 r., w celu dostosowania instalacji do obowiązujących norm prawnych i przedstawienie ewentualnego terminu rozpoczęcia, z podaniem źródła finansowania tej inwestycji.
Samorządowcy zwrócili się również z prośbą o przesłanie prezentacji elektronicznej omawianej 15 grudnia 2015 r. na spotkaniu w Kolneńskim Ośrodku Kultury i Sportu, w zakresie kalkulacji kosztów zagospodarowania zmieszanych odpadów komunalnych, poszerzonej o rzetelną kalkulację kosztów oraz informację nt. wysokości poborów urzędniczych i pracowniczych zakładu.
W piśmie zawarto także następujące postulaty:
przedstawienie realizacji celów i uzyskanych efektów projektu, a także ewentualnych zagrożeń wynikających z dotychczasowej realizacji projektu, udzielenie informacji na temat realizacji zapisów poprzednio podpisanego porozumienia dotyczących informowania partnerów o podejmowanych działaniach, dokonywania regulacji cen przyjęcia odpadów po uprzednich konsultacjach z partnerami projektu z co najmniej sześciomiesięcznym wyprzedzeniem, umożliwienie wejścia do spółki zewnętrznego audytora finansowanego przez gminy.