Po raz kolejny Las Jednaczewski zatętnił życiem z okazji rocznicy bohaterstwa Stacha Konwy i jego podwładnych, którzy 292 lata temu dzielnie walczyli tutaj z wojskami saskimi, rosyjskimi i szwedzkimi. Zebrani mogli zobaczyć inscenizację bitwy, pokaz husarii, a także zmagania szkół podstawowych o Topór Stacha Konwy. Wszystkiemu towarzyszyła wesoła, kurpiowska muzyka.
Wydarzenie tradycyjnie rozpoczęła uroczysta msza święta, po której uczestnicy przeszli pod pomnik Stacha Konwy, aby złożyć kwiaty. Po krótkich przemówieniach przemaszerowano na pobliską polanę, gdzie rozpoczął się festyn. Otwarto go odczytaniem manifestu do Polaków Tymczasowego Rządu Narodowego z 22 stycznia 1863 roku.
Była to doskonała okazja do przypomnienia bohaterów, którzy nie zaistnieli dostatecznie w zbiorowej pamięci społeczeństwa.
– Mamy tysiąc lat tradycji państwa polskiego, a w tych tysiącu latach zawsze była to ziemia łomżyńska i jej cudowni bohaterowie. Jest dość słaba świadomość o kurpiowskim bohaterze Stachu Konwie, a naszym zadaniem jest przypominać i pokazywać – powiedział gospodarz imprezy, Wójt Gminy Łomża, Piotr Kłys. – Myślę, że to świetna okazja, aby z jednej strony upamiętnić bohatera pod pomnikiem, wspomnieć również o Adamie Chętniku, który krzewił jego pamięć, a z drugiej strony bawić się na wesoło – dodał.
Reklama
Następnym punktem programu był pokaz husarii, który wzbudził ogromne zainteresowanie i podziw, zwłaszcza wśród najmłodszych widzów. Przygotowano dla nich wiele atrakcji, które mogą rozbudzić zainteresowanie lokalną historią.
– Moc atrakcji dla dzieci. Są pokazy walki wręcz, obozowiska Kurpiów i Szwedów, inscenizacje, a także wiele atrakcji przygotowanych przez naszych partnerów – opowiadał Piotr Kłys, podkreślając, że nie zabrakło tradycyjnych potraw przygotowanych przez lokalne koła gospodyń wiejskich.
Reklama
Wspólnej zabawie towarzyszyła tradycyjna kurpiowska muzyka, która podkreślała regionalny charakter wydarzenia.
– Kultura kurpiowska znajduje się na pograniczu województwa podlaskiego i mazowieckiego i cieszę się, że o niej pamiętamy. Chcemy być częścią tej kultury, a to doskonała okazja, by poznać nasze dziedzictwo kulturowe i historyczne. To także okazja dla mieszkańców, by lepiej się poznać i zintegrować – wskazała Alicja Łepkowska-Gołaś, posłanka na Sejm RP.
Festyn zakończył się inscenizacją walki, jaką stoczyła jednostka dowodzona przez Stacha Konwę z Rosjanami.
4 Majówka u Stacha okazała się wielkim sukcesem. Przyciągnęła całe rodziny, gwarantując im wiele atrakcji i niezapomnianych przeżyć.