Około ośmiuset młodych zawodników z Białorusi, Estonii, Litwy, Rumunii oraz Ukrainy przyjechało do Łomży, aby przez prawie tydzień rywalizować podczas XIV. Polonijnych igrzysk Młodzieży Szkolnej im. Jana Stypuły. W barwnym korowodzie spod łomżyńskiej katedry sportowcy przemaszerowali na miejski stadion, gdzie odbyło się uroczyste otwarcie tegorocznej, czternastej edycji igrzysk.
To jedyna tej skali impreza sportowa adresowana do polskiej młodzieży rozsianej po całym świecie.
- Drodzy młodzi sportowcy, życzę Wam, aby pobyt na polskiej ziemi, któremu towarzyszy duch sportu sprawiał Wam wiele radości i dumy ze zwycięstwa - powiedziała Hanka Gałązka, prezes Oddziału Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” w Łomży, organizator imprezy.
Po uroczystej ceremonii otwarcia igrzysk przyszedł czas na zmagania sportowe. Młodzież przez cały tydzień rywalizować będzie w kilkunastu konkurencjach, m. in. lekkiej atletyce, piłce nożnej, siatkówce dziewcząt, minikoszykówce chłopców, tenisie stołowym, karate, zapasach, strzelectwie sportowym, pływaniu i szachach.
Organizatorzy zapraszają również wszystkich 2. lipca na łomżyńskie bulwary, gdzie odbędzie się Festyn Polonijny.