Patrząc dziś na opłakany stan torowiska biegnącego z Łomży w stronę Śniadowa i dalej w kierunku Łap trudno uwierzyć w to, że za kilka lat pociągi mogą osiągać na tej trasie prędkość nawet 100 km/h. Takie są jednak plany PKP PLK, które opracowują dokumentację potrzebną do rewitalizacji tej trasy.
PKP PLK są w trakcie opracowywania dokumentacji potrzebnej do rewitalizacji nieczynnej, 70-kilometrowej trasy Łomża - Łapy. Zarządca sieci kolejowej chce odnowić linię wykorzystując regionalne fundusze UE na lata 2014 - 2020. Plany przewidują wymianę m.in. torów, rozjazdów, wiaduktów i mostów, a pociągi będą mogły po tym pojechać z prędkością do 100 km/h. Trasa ma być dostępna zarówno dla połączeń towarowych, jak też pasażerskich. Prace studialne za 848 tys. złotych, prowadzone przez PLK, zakończą się w pierwszej połowie 2016 roku.
Na terenie województwa PKP PLK zaplanowały remont lub modernizację około 500 km torów. Inwestycje powinny być ukończone do 2023 roku.