W Dzienniku Urzędowym Ministra Sprawiedliwości pojawiło się nowe zarządzenie. Z dokumentu wynika, że z dniem 1 stycznia 2022 roku zlikwidowane zostaną cztery Okręgowe Inspektoraty Służby Więziennej. Zniknie m.in. Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Białymstoku, pod który podlegają obecnie więzienia w Czerwonym Borze i Przytułach Starych.
Minister Sprawiedliwości zdecydował o likwidacji czterech Okręgowych Inspektoratów Służby Więziennej: w Białymstoku, Szczecinie, Wrocławiu i Gdańsku. W Polsce zostanie tym samym 11 z 15 funkcjonujących obecnie inspektoratów.
Funkcjonariusze i pracownicy zlikwidowanego OISW w Białymstoku staną się – według zarządzenia - funkcjonariuszami i pracownikami OISW w Olsztynie, a mienie ruchome jednostki stanie się mieniem Aresztu Śledczego w Białymstoku. Pod dyrektora olsztyńskiego inspektoratu podlegać będzie m.in. Zakład Karny w Czerwonym Borze - najbardziej rozpoznawalna jednostka penitencjarna w naszym regionie. Warto odnotować, że jednostka ta niedawno „wchłonęła” więzienie w Grądach-Woniecku, które nie jest już Zakładem Karnym, tylko Oddziałem Zewnętrznym ZK w Czerwonym Borze. Inaczej wygląda sytuacja znajdującego się około 30 km od Łomży Zakładu Karnego w Przytułach Starych. Z zarządzenia wynika, że ta jednostka podlegała będzie teraz dyrektorowi OISW w Warszawie.
Zarządzenie wejdzie w życie 1 stycznia 2022 roku.