Pochodzący z Rutek (pow. zambrowski), dr Bogdan Konopka, absolwent łomżyńskiej WETY, objął dziś stanowisko Głównego Lekarza Weterynarii. Nominację wręczył mu minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.
Bogdan Konopka urodził się w niedalekich Rutkach . W roku 1981 ukończył Technikum Weterynaryjne w Łomży. Dyplom lekarza weterynarii uzyskał po ukończeniu w 1987 r. Wydziału Weterynaryjnego Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Po ukończeniu studiów przeniósł się do Kielc, rodzinnej miejscowości małżonki i rozpoczął pracę na stanowisku rejonowego inspektora WIS w kieleckim Rejonowym Oddziale WZWet w Kielcach. Po reformie administracyjnej 1999 roku zajmował stanowisko Zastępcy Powiatowego Lekarza w Kielcach.
24 listopada 2006 r. powołany został na stanowisko Świętokrzyskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii, które zajmował do 6 maja 2019 r.
W 2002 r. uzyskał tytuł specjalisty w dziedzinie Higiena Zwierząt Rzeźnych i Żywności Zwierzęcego Pochodzenia. W roku 2017 uzyskał w Instytucie Zootechniki tytuł doktora nauk rolniczych. Od 1998 prowadził pod Kielcami gospodarstwo rolne wyspecjalizowane w hodowli bydła rasy Limousine, obecnie prowadzone przez syna.
Działał społecznie, w latach 1990-1998 był przewodniczącym Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” Pracowników weterynarii województwa kieleckiego. W latach 2003-2006 pełnił funkcję wiceprezesa, a 2006-2015 prezesa Polskiego Związku Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego. Jest członkiem Polskiego Związku Łowieckiego. Pełnił także funkcje w Świętokrzyskiej Izbie Lekarsko-Weterynaryjnej, w latach 1995-2000 Zastępcy Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej. Od roku 2013 jest delegatem na Krajowy Zjazd Lekarzy Weterynarii.
Jak informuje resort rolnictwa, dotychczasowy szef Inspekcji Weterynaryjnej Paweł Niemczuk będzie zastępcą Głównego Lekarza Weterynarii.