Reklama

Łomża oddała hołd ofiarom Katynia i Smoleńska [FOTO i VIDEO]

10/04/2025 10:24

W atmosferze zadumy i patriotycznej refleksji odbyły się w Dolinie Pamięci przy Sanktuarium Miłosierdzia Bożego uroczystości upamiętniające 85. rocznicę Zbrodni Katyńskiej oraz 15. rocznicę katastrofy smoleńskiej. Obchody rozpoczęły się punktualnie o godzinie 8:00 hymnem państwowym, po którym nastąpił Apel Pamięci, salwa honorowa i złożenie kwiatów.

W Dolinie Pamięci przy Sanktuarium Miłosierdzia Bożego odbyły się dziś oficjalne uroczystości rocznicowe, upamiętniające ofiary Zbrodni Katyńskiej oraz katastrofy smoleńskiej. Punktualnie o godzinie 8:00 rozbrzmiał Mazurek Dąbrowskiego, otwierając ceremonię, która zgromadziła przedstawicieli władz, służb mundurowych, duchowieństwa, młodzież szkolną oraz mieszkańców miasta.

– Dzisiaj upamiętniamy osoby, które zginęły za wolność naszej ojczyzny. Zginęły w Katyniu. Pamiętamy też osoby, które zostały wywiezione na nieludzką ziemię. Wspominamy również to, co wielu z nas jest najbliższe, bo współczesne – czyli katastrofę smoleńską, gdzie zginęło 96 osób wraz z prezydentem Lechem Kaczyńskim. Dobrze, że mamy liczne delegacje pocztów sztandarowych naszej młodzieży, bo warto, aby pamięć o tych osobach pielęgnować – powiedział prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski.

Reklama

Tuż po odśpiewaniu hymnu odbył się uroczysty Apel Pamięci, oddano salwę honorową, a pod pomnikiem złożono wieńce i kwiaty. O godzinie 8:41 – dokładnie w chwili, gdy 15 lat temu doszło do tragedii pod Smoleńskiem – w całym mieście zawyły syreny alarmowe, przypominając o ofiarach tego tragicznego wydarzenia.

– Cieszę się, że Łomża nie zapomina. Jak co roku potrafi uczcić ofiary zbrodni sowietów, jak i śmierć tych, którzy lecieli oddać im hołd w 2010 roku. Zbrodnia katyńska dla Łomży, regionu łomżyńskiego, jest niezwykle ważna i bliska, bo zginęły osoby związane z naszym regionem. Wśród ofiar znaleźli się zarówno łomżyńscy policjanci, jak i kadra oficerska 33. Pułku Piechoty – przypomniał dr hab. Krzysztof Sychowicz. – Nasza pamięć i nasza obecność tutaj to coś, co jesteśmy im winni, ale jest też czymś, co jest najlepszym dowodem na to, że ta historia żyje – dodał.

Reklama

W ramach obchodów odbyła się dziś również msza święta w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego, a następnie, o godzinie 12:00, złożono wieńce przed tablicą upamiętniającą wywózki na nieludzką ziemię, umieszczoną na budynku hali targowej przy ul. Sikorskiego.

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 10/04/2025 12:11
Reklama

Najnowsze rolki



Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości