Reklama

Łomża uczciła 106. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę [VIDEO i FOTO]

11/11/2024 17:10

11 listopada 2024 r., w 106. rocznicę odzyskania niepodległości, Łomża oddała hołd bohaterom walczącym o wolność Polski. Przed tablicą Leona Kaliwody na ul. Sienkiewicza odbył się Niepodległościowy Apel Pamięci, w którym uczestniczyli przedstawiciele władz miasta, powiatu i województwa, parlamentarzyści, żołnierze, harcerze, służby mundurowe oraz delegacje z lokalnych organizacji i instytucji.

Miejsce, gdzie odbyły się uroczystości, ma szczególną symbolikę. To tutaj, 11 listopada 1918 roku, Leon Kaliwoda – zaledwie 21-letni komendant X Okręgu Polskiej Organizacji Wojskowej i drużynowy harcerski – zginął podczas próby rozbrajania niemieckich żołnierzy. Jego heroizm na zawsze wpisał się w historię miasta jako symbol walki o niepodległość.

Podczas apelu głos zabrali m.in. prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski, wiceminister rolnictwa Stefan Krajewski, posłanka Alicja Łepkowska-Gołaś, poseł Jacek Bogucki oraz senator Marek Komorowski. W imieniu władz województwa przemawiał członek Zarządu Województwa Podlaskiego Jacek Piorunek. Każdy z przemawiających podkreślał znaczenie wolności i pamięci o bohaterach, którzy oddali życie za niepodległość.

Reklama

Po przemówieniach liczne delegacje złożyły kwiaty przed tablicą Leona Kaliwody. Następnie uczestnicy przeszli do katedry łomżyńskiej, gdzie została odprawiona msza święta w intencji Ojczyzny pod przewodnictwem Jego Ekscelencji ks. bpa Janusza Stepnowskiego.

Portal mylomza.pl przeprowadził z tej uroczystości transmisję na żywo!

Reklama

Najnowsze rolki



Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości