Łomżyńskie szkoły i przedszkola zorganizowały własne, "wewnętrzne" obchody Narodowego Święta Niepodległości. To jeden z elementów, bardzo ważny, wychowania dzieci i młodzieży w duchu patriotyzmu. Swoje relacje i zdjęcia nadesłały do naszej redakcji dwie "Piątki" - Szkoła Podstawowa Nr 5 i Przedszkole Publiczne Nr 5.
Uroczystą akademią, odśpiewaniem hymnu narodowego uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 im. Stanisława Staszica w Łomży rozpoczęli świętowanie 97. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Patriotyczne wiersze i pieśni wzruszały odświętnie ubraną młodzież i dzieci, a biało-czerwone kotyliony noszone przez uczniów były wyrazem pamięci i szacunku dla tych, którzy walczyli o wolność, wyrazem współczesnego patriotyzmu. Szkoła od lat obchodzi uroczystości patriotyczne w podniosłym, a jednocześnie radosnym nastroju.
11 listopada to bardzo ważna data w dziejach Polski, tego dnia po 123 latach zaborów, Polska odzyskała Niepodległość. Dlatego także przedszkolaki z Przedszkola Publicznego Nr 5 w Łomży uczciły to święto wspólną akademią.
Na wstępie głos zabrała Pani dyrektor Jadwiga Juchniewicz, która serdecznie powitała przybyłych gości, dzieci i pracowników przedszkola. Na tak ważną uroczystość przybyli zaproszeni goście: Pan Kazimierz Burzyński – sybirak, Pan chorąży Marcin Filipkowski – żołnierz z Warsztatów Technicznych Jednostki Wojskowej w Łomży, Pani Janina Nasiadko z zespołu kurpiowskiego „Łomżyniacy", Radio Nadzieja, babcie, dziadkowie i rodzice. Wszyscy zgromadzeni goście otrzymali teksty pieśni patriotycznych i włączyli się do wspólnego śpiewania. przy muzyce granej przez p. Grzegorza Narewskiego – nauczyciela rytmiki.
W związku z nadchodzącym świętem przedszkole włączyło się do realizacji programu „Patriotyczne Śpiewanie" organizowanego przez SP 12 w Białymstoku, pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Podlaskiego, Prezydenta Miasta Białegostoku i Podlaskiego Kuratora Oświaty. Uroczystość rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu narodowego, zachowując odpowiednią postawę.
Następnie pięciolatki z gr. IV pod kierunkiem Pani Barbary Florczyk, Pani Izabeli Sztejno, Pani Marii Danielskiej i Pana Grzegorza Narewskiego zaprezentowały program artystyczny. Dzieci w wierszach opowiedziały historię Rozbiorów Polski, powiedziały co to jest Polska, co to Ojczvzna, jakie są nasze symbole narodowe. Później każda grupa przedstawiła jeden utwór dotyczący naszej ojczyzny.
Przedszkolaki z wielkim zaangażowaniem recytowały wiersze patriotyczne. oraz śpiewały pieśni takie jak:. ,,My, Pierwsza Brygada", ,,Szara Piechota", ,,Przybyli Ułani" oraz ,,Serce w plecaku". Na koniec Pięciolatki w strojach krakowskich pięknie wykonały polski taniec ,,Krakowiak".
Była to swoista lekcja historii oraz patriotyzmu, którą nasze przedszkolaki na pewno na długo zapamiętają.
Zdjęcia w galerii: SP5 i PP5