147 pierwszoklasistów złożyło ślubowanie i zostało pasowanych na uczniów Szkoły Podstawowej nr 5 im. Stanisława Staszica w Łomży. Uroczystości w szkole trwały przez dwa dni - 4 i 5 listopada, a uczniowie na początek szkolnej kariery odtańczyli... poloneza.
Uroczyste przyjęcie uczniów do społeczności szkolnej obserwowali przybyli goście, m. in. Ksiądz Infułat - Jan Sołowianiuk, Radni Miasta Łomża - pani Bogumiła Olbryś, pan Ireneusz Waldemar Cieślik
Przewodnicząca Rady Rodziców – pani Magdalena Walewska, dyrektorzy przedszkoli oraz licznie zgromadzeni rodzice.
Pierwszoklasiści wprowadzili zebranych w podniosły nastrój, prezentując się tanecznym krokiem poloneza. Zanim nastąpiła uroczysta przysięga, dzieci wraz z rodzicami i wychowawczyniami pokazały uczestnikom spotkania, jak wygląda ich Szkolny Dzień. Był zatem dźwięk budzika i poranna gimnastyka, warkoczów zaplatanie i z garaży samochodów wyprowadzanie... Po treningu umysłowym, przeprowadzonym przez z pierwszych klas panie, przyszła pora na relaks – zabawy taneczne i muzyczne zadanie...
Zmagania uczniów, nauczycieli i rodziców obserwowało jury. Po przeliczeniu punktów w postaci piłeczek okazało się, że pierwszy wspólny szkolny egzamin został zdany na piątkę. Wówczas przyszedł czas na najbardziej oczekiwany moment uroczystości – ślubowanie na sztandar szkoły i pasowanie każdego ucznia „zaczarowanym" ołówkiem. Pani Wicedyrektor Urszula Wiska głośno odczytywała kolejne imiona i nazwiska pierwszoklasistów, a Pani Dyrektor Małgorzata Pietrusewicz, pasując uczniów, z dumą witała kolejnych członków społeczności szkolnej. Każdy pierwszak otrzymał z rąk swojej Pani pamiątkowy dyplom i legitymację szkolną.
Po ciekawej części artystycznej i wzruszającej oficjalnej, głos zabrali zaproszeni goście: Pani Bogumiła Olbryś – Radna Miasta Łomża i Ksiądz Infułat Jan Sołowianiuk, który na koniec swego wystąpienia udzielił wszystkim błogosławieństwa.
- Życzymy wszystkim pierwszoklasistom, aby nauka w Szkole Podstawowej nr 5 w Łomży stała się niezwykłą przygodą w Krainie Wiedzy - przekazuje wicedyrektor "Piątki" Urszula Wiska.