W Szpitalu Wojewódzkim w Łomży będzie 240 łóżek dla pacjentów z podejrzeniem lub potwierdzonym zakażeniem COVID-19. To skutek wczorajszego polecenia wojewody podlaskiego Bohdana Paszkowskiego.
Przypomnijmy, że wojewoda podlaski podjął wczoraj (2.11) decyzję o zwiększeniu liczby łóżek, w tym łóżek respiratorowych, przeznaczonych dla pacjentów z COVID-19. Szpital w Grajewie ma stać się placówką jednoimienną, natomiast szpital w Łomży ma wyodrębnić kolejnych 100 łóżek dla pacjentów zakażonych koronawirusem lub z podejrzeniem zakażenia. Przygotowania trwają.
- Jutro Oddział Wewnętrzny wznowi przyjęcia pacjentów. W całości (30 łóżek) będzie przeznaczony dla pacjentów z potwierdzeniem lub podejrzeniem zakażenia Covid-19 - przekazuje nam Jolanta Gryc, pełnomocnik dyrektora szpitala ds. systemu zarządzania jakością i akredytacji. - Kolejne 2 łóżka od jutra będą funkcjonować na Oddziale Płucnym i 2 na Oddziale Neurologicznym. Pozostałe łóżka wynikające z Decyzji Wojewody są w trakcie ustalania.
Reklama
Wprowadzenie zmian oznacza, że dla pacjentów zakażonych i z podejrzeniem zakażenia dostępnych będzie 240 łóżek, w tym 13 stanowisk respiratorowych (9 stanowisk dla dorosłych i 2 dla noworodków). Jeszcze kilka dni temu dostępnych łóżek było 136.
Dziś (3.11) zajętych jest 96 łóżek (86 pacjentów z potwierdzonym zakażeniem, 9 z podejrzeniem zakażenia)
Przekształcenie Szpitala w Grajewie tematem negocjacji
Zgodnie z decyzją wojewody Szpital Ogólny w Grajewie ma być w całości przekształcony w placówkę jednoimienną, zajmującą się pacjentami z COVID-19. Placówka ma zapewnić 180 łóżek, 6 respiratorowych oraz 25 łóżek w zakresie leczenia psychiatrycznego.
Chociaż polecenie wojewody zostało opublikowane już wczoraj, to dziś (3.11) starosta grajewski Waldemar Remfeld zdementował informację o przekształceniu placówki i dodał, że trwają dopiero rozmowy i uzgodnienia. Nieco później oświadczenie wystosował zarząd powiatu, informując, iż przyjęta została treść odwołania od decyzji wojewody w sprawie przekształcenia szpitala w placówkę w całości zajmującą się pacjentami z COVID-19. "Negocjacji podlegać będzie przede wszystkim ilość łóżek szpitalnych przeznaczonych wyłącznie dla pacjentów z COVID-19" - czytamy. Jednocześnie zarząd poinformował, że w Szpitalu Ogólnym w Grajewie bez zmian zapewniona jest ciągłość pracy i dostępność oddziałów oraz poradni.