W okolicach Suwałk odnotowano tzw. południowoafrykańską mutację koronawirusa - poinformował dziś minister zdrowia Adam Niedzielski. Wynik potwierdzono w laboratorium Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku
Oprócz mutacji brytyjskiej pojawiła się w Polsce mutacja południowoafrykańska koronawirusa. Pierwszy taki przypadek w kraju odnotowano w okolicach Suwałk - poinformował o tym minister Adam Niedzielski.
Z informacji podanych przez Polskie Radio Białystok wynika, że naukowcy UMB analizowali mutacje wirusa u około 70 pacjentów z pozytywnym wynikiem testu na jego obecność. Byli to mieszkańcy różnych części naszego województwa. Analizy wykazały obecność różnych wariantów wirusa SARS-CoV-2, w tym wariantów alertowych, takich jak wariant brytyjski, który stwierdzono u 18 osób. Potwierdzono też pierwszy w naszym w kraju wariant południowoafrykański.
"Łącznie zidentyfikowano 12 różnych wariantów wirusa SARS-Cov2, w tym m.in. pochodzące z Irlandii, wariant belgijski i pochodzenia rosyjskiego oraz nowe, dotychczas nieopisywane warianty wstępnie nazwane jako podlaskie - mówi w rozmowie z Polskim Radiem Białystok Marcin Tomkiel, rzecznik UMB"