Reklama

Wchodząc na zamarznięty zbiornik wodny zawsze ryzykujesz!

01/02/2021 10:07

Ujemne temperatury sprawiły, że na zbiornikach wodnych zaczął tworzyć się lód. Nie inaczej jest na Narwi. O czym powinniśmy pamiętać?

Przede wszystkim o naszym bezpieczeństwie - informuje WOPR w Łomży. Wchodząc na zamarznięty zbiornik wodny zawsze ryzykujesz. Przebywając nad zbiornikami pokrytymi lodem, należy zachować szczególną ostrożność i pod żadnym pozorem nie wchodzić na lód, jeżeli nie mamy pewności, że jest dostatecznie gruby i bezpieczny.

"Pod żadnym pozorem nie należy wchodzić na lód, jeżeli nie mamy pewności, że jesteśmy bezpieczni!. Cieńszy lód będzie wszędzie tam, gdzie istnieją podwodne prądy. Miejsca takie występują zawsze w pobliżu ujść naturalnych, sztucznych dopływów, pod mostami, w pobliżu źródeł (nawet tych niewidocznych) i w miejscach,gdzie butwiejące na dnie szczątki roślin wytwarzają gazy, które wynoszą cieplejszą wodę ku górze (muliste zatoki, trzciny). Nie wchodźmy więc na lód przez trzciny. Poszukajmy bezpośredniego dostępu do tafli." - czytamy w apelu WOPR-owców.

Reklama

Grubość lodu:

  • 5-7 cm – utrzymuje jednego człowieka, istnieje ryzyko zarwania lodu;
  • 8-10 cm – utrzymuje dwóch ludzi stojących w jednym miejscu;
  • 10-12 cm – minimalna grubość lodu, na którym można wędkować, jeździć na łyżwach czy rowerze;
  • 12-20 cm – bezpieczny do jazdy bojerami, skuterami;
  • 20-30 cm – utrzymuje samochody osobowe
  • od 30 cm – utrzymuje samochody terenowe

Okręgowe Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe w Łomży włączyło się w kolejną edycję zimowej akcji informacyjno-edukacyjnej „Bezpieczna Woda”, uruchomioną przez Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii.  WOPR ma do rozdania 20 plakatów. Chętni proszeni są o kontakt pod numerem tel. 662014662 

zdj. glowne: Marcin Kossakowski

Reklama

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo myLomza.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości