Ujemne temperatury sprawiły, że na zbiornikach wodnych zaczął tworzyć się lód. Nie inaczej jest na Narwi. O czym powinniśmy pamiętać?
Przede wszystkim o naszym bezpieczeństwie - informuje WOPR w Łomży. Wchodząc na zamarznięty zbiornik wodny zawsze ryzykujesz. Przebywając nad zbiornikami pokrytymi lodem, należy zachować szczególną ostrożność i pod żadnym pozorem nie wchodzić na lód, jeżeli nie mamy pewności, że jest dostatecznie gruby i bezpieczny.
"Pod żadnym pozorem nie należy wchodzić na lód, jeżeli nie mamy pewności, że jesteśmy bezpieczni!. Cieńszy lód będzie wszędzie tam, gdzie istnieją podwodne prądy. Miejsca takie występują zawsze w pobliżu ujść naturalnych, sztucznych dopływów, pod mostami, w pobliżu źródeł (nawet tych niewidocznych) i w miejscach,gdzie butwiejące na dnie szczątki roślin wytwarzają gazy, które wynoszą cieplejszą wodę ku górze (muliste zatoki, trzciny). Nie wchodźmy więc na lód przez trzciny. Poszukajmy bezpośredniego dostępu do tafli." - czytamy w apelu WOPR-owców.
Reklama
Grubość lodu:
Okręgowe Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe w Łomży włączyło się w kolejną edycję zimowej akcji informacyjno-edukacyjnej „Bezpieczna Woda”, uruchomioną przez Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii. WOPR ma do rozdania 20 plakatów. Chętni proszeni są o kontakt pod numerem tel. 662014662
zdj. glowne: Marcin Kossakowski