Na początku grudnia Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski spotkał się w stolicy z Ministrem Obrony Narodowej Antonim Macierewiczem. Mariusz Chrzanowski wystosował wówczas specjalny list z prośbą o przywrócenie mobilności jednostki wojskowej w Łomży. W odpowiedzi, jaką otrzymał, brak jednoznacznej deklaracji w tej sprawie.
Szklanka może być do połowy pusta lub do połowy pełna. To zależy, czy spojrzymy na nią z góry czy z dołu. Podobnie pismo ministra Macierewicza można interpretować na dwa sposoby. Z jednej strony nie zaprzecza, ale też nie powierdza. Innymi słowy, nie deklaruje niczego konkretnego.
Minister oczywiście dziękuje naszemu prezydentowi za zainteresowanie sprawami obronności itp. Wspomina bardzo ogólnikowo o "sytuacji geopolitycznej" i "weryfikacji i analizie dotychczasowych planów oraz konieczności rozważania nowych przedsięwzięć". Antoni Macierewicz informuje także, że planowana jest rozbudowa zaplecza technicznego łomżyńskiej jednostki, jednak podkreśla też, że siły zbrojne potrzebują zarówno jednostek mobilnych, jak też stacjonarnych aby uzyskać "efekt synergii".
Podsumowując pismo ministra Macierewicza można stwierdzić, że z jednej strony wskazuje ono na niewielkie szanse, by zgodnie z sugestią prezydenta Chrzanowskiego jednostka w Łomży stąła się jednostką mobilną. Z drugiej jednak minister zapowiada rozbudowę zaplecza technicznego i powiększenie potencjału obecnie istniejących Warsztatów Technicznych.
Poniżej pełna treść odpowiedzi ministra Antoniego Macierewicza.

