107 gmin z województwa podlaskiego, otrzyma 4 miliony złotych na zakup sprzętu dla Ochotniczych Straży Pożarnych. Decyzje o przyznaniu dofinansowania, podpisane zostały w Komendzie Miejskiej PSP w Łomży z udziałem wiceministra SWiA Jarosława Zielińskiego. Środki przeznaczone dla strażaków, pochodzą m.in. z orzeczonych przez sądy nawiązek oraz świadczeń pieniężnych.
Ochotnicze Straże Pożarne, wsparte zostały środkami Ministerstwa Sprawiedliwości z Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej. Dofinansowanie na zakup niezbędnego sprzętu, przyznane zostało 107 jednostkom z terenu województwa podlaskiego gdzie do podziału trafią 4 ze 100 milionów złotych przewidzianych do rozdysponowania w całej Polsce.
- Te pieniądze pochodzą od osób, które przekroczyły prawo bo to są środki gromadzone w skład, od osób, które mają zasądzone różne kary sądowe - mówił dziś wiceminister SWiA Jarosław Zieliński. - Można powiedzieć, źródłem jego (funduszu - przyp. red.) jest zło wyrządzone gdzieś po drodze ale służy ten fundusz dobru, bo służy ratowaniu życia, zdrowia ludzi w wypadkach - dodaje.
Przy rozpatrzeniu złożonych wniosków, brane były pod uwagę rzeczywiste potrzeby ratownicze w danych jednostkach m.in. brak lub nadmierne zużycie sprzętu określonej kategorii, w szczególności sprzętu ratownictwa drogowego, niezbędnego do realizacji zadań. W dużej mierze, środki przeznaczone będą także na sfinansowanie wyposażenia medycznego.
- Jednym z zadań (...) (funduszu - przyp. red.) jest pomoc osobom pokrzywdzonym przestępstwami, a skoro są przestępstwa drogowe to tam są osoby pokrzywdzone i wy jesteście jako pierwsi na tym miejscu zdarzenia, i was nie interesują, drodzy strażacy i druhowie, dokumenty, nie będziecie czekali na list polecony albo paczkę, aż coś przyjedzie. Wy macie to mieć od ręki i ten sprzęt medyczny i ratowniczo-techniczny ma pomagać pokrzywdzonym, ma ratować ich życie - mówił Mikołaj Pawlak, Dyrektor Departamentu Spraw Rodzinnych i Nieletnich Ministerstwa Sprawiedliwości.
W Polsce funkcjonuje ponad 16200 jednostek ochotniczych straży pożarnych, z czego ponad 4400, włączonych jest do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.