Po raz pierwszy łomżyńskie szkoły ponadgimnazjalne zaprezentują swoje oferty w tym samym czasie i miejscu. Gimnazjaliści, którzy zastanawiają się nad wyborem swojej dalszej drogi w życiu, mogą się z nimi zapoznać jutro, podczas I Miejskiej Giełdy Szkół Ponadgimnazjalnych.
Dotychczas jedyną możliwością zapoznania się z ofertami szkół ponadgimnazjalnych było odwiedzanie ich stron internetowych, zbieranie ulotek oraz wizyty podczas dni otwartych organizowanych w szkołach. W tym roku po raz pierwszy uczniowie trzecich klas gimnazjów będą mogli zobaczyć i porównać wszystkie oferty jednocześnie. Na pomysł organizacji giełdy wpadło Łomżyńskie Centrum Rozwoju Edukacji.
- Pomysł organizacji takiej giełdy wziął się jeszcze z czasów, kiedy pracowałem w Zespole Szkół Drzewnych i Gimnazjalnych, kiedy szkoły, również nasza, wyjeżdżały na takie giełdy organizowane przez poszczególne gimnazja. To było dość kosztowne i czasochłonne, bo np. nasza szkoła miała takie prezentacje w sześciu, siedmiu czy też ośmiu gimnazjach na terenie miasta i powiatu. Stąd też ten pomysł, żeby zebrać te wszystkie szkoły w jednym miejscu tak, żeby z tą ofertą wstępną młodzież mogła się zapoznać - tłumaczy zastępca dyrektora Łomżyńskiego Centrum Rozwoju Edukacji Maciej Listowski.
Udział w giełdzie potwierdziły wszystkie szkoły średnie z terenu Łomży, zatem prezentacja ofert będzie pełna. Z pewnością pomoże to we wstępnej selekcji i skierowaniu swoich kroków na dni otwarte już tylko do tych szkół, które przekonają do siebie młodzież i rodziców w tym pierwszym etapie prezentacji. Jak podkreśla dyrektor Listowski, jest to wstępne przedstawienie ofert, po którym przyjdzie czas na bliższe zapoznanie z wybranymi szkołami, odwiedzenie ich siedzib.
Również wszystkie gimnazja z Łomży i powiatu łomżyńskiego otrzymały informację o giełdzie.
- Zaczęliśmy od spotkania z przedstawicielami szkół czyli z pedagogami na temat, przede wszystkim, tego naszego pomysłu na giełdę. Odzew był pozytywny. Zaproszenia skierowaliśmy do wszystkich gimnazjów, a w porozumieniu z prezydentem miasta i dyrektorem MPK postanowiliśmy zaproponować bezpłatny dowóz uczniom klas trzecich gimnazjów z powiatu łomżyńskiego. Nie wszystkie szkoły skorzystają, natomiast pięć gimnazjów skorzysta z naszej oferty dowiezienia na tę giełdę. Przyjadą ze swoimi opiekunami i będą mogli się zapoznać z ofertą - wyjaśnia wicedyrektor Maciej Listowski.
Jak sie dowiedzieliśmy, każda szkoła ponadgimnazjalna będzie miała swoje stanowisko, na którym będzie przedstawiać swoją ofertę, a oprócz tego szkoły będą miały swoje krótkie prezentacje przy użyciu nagłośnienia, podczas których będą mogły pokazać to, co będą chciały tak, żeby zachęcić do dogłębniejszego poznania swojej oferty.
- Bylibyśmy bardzo szczęśliwi, gdyby się pojawiła duża grupa rodziców, bo w dużej mierze jest to decyzja wspólna. Zależy nam na tym, żeby tutaj spora grupa rodziców się pojawiła. Mamy nadzieję, że tacy się znajdą - podkreśla dyrektor.
Jeżeli giełda wypadnie zgodnie z oczekiwaniami organizatorów, to będzie organizowana również w latach następnych. Zdaniem wicedyrektora ŁCRE jest to ważne dla miasta, ze względu na przyciągnięcie uczniów ze szkół spoza Łomży, ale również dla samej młodzież, żeby ich decyzja była jak najbardziej świadoma.
Wydarzenie odbędzie się we wtorek 9 lutego 2016 r. w godzinach 12.00 - 16.00 w hali sportowej im. Olimpijczyków Polskich, przy ul. Ks. Anny 18. Swoją ofertę edukacyjną zaprezentują wszystkie publiczne i niepubliczne szkoły ponadgimnazjalne.
