Reklama

Kwiaty w rocznicę Powstania Styczniowego [VIDEO i FOTO]

22/01/2016 13:18

Dziś mija 153 lata od dnia wybuchu Powstania Styczniowego. Powstanie z 1863 roku było największym w historii ruchem wyzwoleńczym na ziemiach polskich. W samo południe pod pomnikiem Bohaterów Powstania Styczniowego przy Szosie Zambrowskiej kwiaty złożyli i zapalili znicze przedstawiciele władz miasta i powiatu oraz harcerze.

Przy pomniku na Szosie Zambrowskiej stanęła warta honorowa złożona z żołnierzy łomżyńskiej jednostki wojskowej i harcerzy. Po złożeniu kwiatów i zapaleniu zniczy delegacje udały się na stary cmentarz przy ul. Kopernika, gdzie złożyła również kwiaty przy pomniku powstańca styczniowego. 

Pomnik Bohaterów Powstania Styczniowego znajduje się przy Szosie Zambrowskiej w Łomży, w miejscu straceń z okresu Powstania Styczniowego, na tzw. Mokrej Łączce, gdzie znajduje się również zbiorowa mogiła powstańców styczniowych. Na odsłoniętym 2 listopada 1916 roku, z inicjatywy E. Zajączkowskiego, pomniku – głazie widnieje napis "1863 - BOJOWNIKOM ZA WOLNOŚĆ OJCZYZNY RODACY". Obok znajdują się dwie tablice zawierające nazwiska powstańców straconych w Łomży w latach powstania:
- zabitych przez rozstrzelanie: Konstanty Kulesza, Sylwester Jewreinow, Jan Chodkiewicz, Izrael Chonczak, Władysław Iczkowski, Tomasz Kojka, Aleksander Koniński, Julian Obuchowicz, Krajewski, Szumski;
- powieszonych: Dominik Trzciński, Franciszek Stoduba, Stanisław Banach, Ignacy Bruliński, Józef Michalski, Antoni Brzóska, Cyprian Januszczyk, Fabian Konopka, Andrzej Krulikowski, Chrzanowski.

Reklama

Wielu łomżyńskich uczestników powstania styczniowego było więzionych i zesłanych na Syberię. Aresztowano około tysiąca osób, a nad 144 osobami rozciągnięto nadzór policyjny. Na Sybir zesłano 119 osób, a w X pawilonie Cytadeli Warszawskiej osadzono 5 osób. Ponad 20 powstańców skazano na karę od roku do 20 lat przymusowych robót pod rygorem wojskowym w carskiej Rosji. W czasie Powstania Styczniowego, m.in. na Ziemi Łomżyńskiej działał liczący nawet do tysiąca osób, oddział Józefa Konstantego Ramotowskiego "Wawra", który w 1830 roku ukończył w Łomży Szkołę Wojewódzką.

Reklama

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo myLomza.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości