W miniony piątek 15 stycznia w godzinach wieczornych w Restauracji AMADEUS w Łomży odbyło się Noworoczne Spotkanie z Rodakami z Wileńszczyzny. Organizatorem spotkania był Łomżyński Oddział Stowarzyszenia WSPÓLNOTA POLSKA.
Na zaproszenie Pani Prezes Hanki GAŁĄZKI do Łomży przyjechał Zespół Artystyczny SOLCZANIE z Solecznik. Zespół pod kierownictwem Pani Reginy SOKOŁOWICZ Naczelnik Wydziału Socjalnego w Administracji Miasta (na zdj. druga od lewej) tworzą Radni, Dyrektorzy Szkół i Pracownicy Administracji. Delegacji naszych rodaków zamieszkujących na Litwie przewodniczył Pan Zdzisław PALEWICZ Mer miasta SOLECZNIKI. W pierwszej części goście przedstawili koncert kolęd w drugiej zaś, po kolacji koncert pieśni patriotycznych.
Spotkanie przebiegło w niezwykle ciepłej atmosferze, przesiąkniętej polskością i naszą tradycją. W bezpośrednich rozmowach rodacy ze wschodu podkreślali, że to granica się od nich odsunęła. Oni natomiast mieszkają tam gdzie zawsze, wiedzą jednak, że mają do spełnienia obowiązek wobec swoich
przodków. Wyrażają go w stałej dbałości o polską mowę i bogatą tradycję.
Współpraca z regionem solecznickim trwa już od ponad 20 lat. Realizowana była i jest w różnych obszarach życia takich jak: oświata, rolnictwo, kultura itd. W tym roku według informacji otrzymanej od Pani Prezes H. Gałązki pod koniec kwietnia przewidywana jest w naszym mieście bilateralne spotkanie samorządowców obu miast. Przygotowywany jest plan rozwoju współpracy na poziomie administracji. Zamiar ten potwierdza również Pan Wiesław Grzymała Przewodniczący Rady Miasta.
Obecny na spotkaniu Wiceprezydent Andrzej GARLICKI w imieniu Prezydenta Miasta Łomża Mariusza Chrzanowskiego oraz Wiceprezydent Agnieszki MUZYK przekazał naszym gościom z Wileńszczyzny najserdeczniejsze życzenia. Podkreślił ważność rozwijania kontaktów z rodakami którzy z powodu zawirowań historycznych znaleźli się poza granicami kraju, oraz zaznaczył, że w nowo budowanym budynku socjalnym, jedno mieszkanie będzie przeznaczone dla polskiej rodziny z Kazachstanu.
Ordynariusz Łomżyński Jego Ekscelencja, Ks. Biskup Janusz STEPNOWSKI w swoim wystąpieniu zwrócił szczególna uwagę na prawa mniejszości narodowych do zachowania swojej tożsamości osiąganej przez kultywowanie mowy ojczystej oraz tradycji.
Zdzisław PALEWICZ - Mer Miasta SOLECZNIKI podziękował Pani Prezes Hance GAŁĄZCE za jej szczególne, wieloletnie zaangażowanie w rozwój współpracy z Polakami na Litwie.
Soleczniki (lit. Šalčininkai) - miasto na Litwie, 45 km na południe od Wilna, nad Solczą. Leży przy granicy z Białorusią. Ludność: 6,7 tys. mieszkańców (2005). Centrum gminy rejonowej Soleczniki. Znane jest już od XIII wieku. Prawa miejskie otrzymało 1956. Soleczniki to jedno z większych skupisk Polaków na Litwie.
Źródło Wikipedia