Reklama

"Papierosowa" grupa przestępcza rozbita

22/01/2016 13:09

20 osób tworzyło zorganizowaną grupę przestępczą zajmującą się od września 2013 przez ponad rok nielegalnym obrotem znacznymi ilościami wyrobów tytoniowych bez polskich znaków skarbowych akcyzy. Straty Skarbu Państwa oszacowano na co najmniej 1,7 mln. złotych.

Prokuratura Okręgowa w Łomży, na podstawie materiałów zgromadzonych przez policjantów z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Łomży, wszczęła śledztwo dotyczące działania na terenie Łomży zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się nielegalnym obrotem znacznymi ilościami wyrobów tytoniowych bez polskich znaków skarbowych akcyzy.

W wyniku żmudnej i skrupulatnej pracy łomżyńskich policjantów oraz prokuratorów, do pierwszych zatrzymań osób podejrzanych o działalność przestępczą doszło pod koniec sierpnia ubiegłego roku. Kolejne miały miejsce na początku października, a ostatnie - w ubiegłą środę. Funkcjonariusze w sumie zatrzymali w tej sprawie 20 osób w wieku od 22 do 56 lat, mieszkańców województw podlaskiego, warmińsko-mazurskiego oraz mazowieckiego, którym postawiono zarzuty. Dodatkowo, podczas przeszukiwania ich mieszkań, policjanci zabezpieczyli między innymi ponad 40 tysięcy paczek papierosów bez znaków skarbowych akcyzy, blisko 7 kg krajanki tytoniowej, a także 130 litrów spirytusu.

Reklama

Intensywne ustalenia funkcjonariuszy oraz zgromadzony materiał dowodowy w prowadzonym śledztwie, pozwoliły na przedstawienie zatrzymanym zarzutów udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, a w przypadku dwóch osób – także kierowania tą grupą. Poza tym część z zatrzymanych osób usłyszała dodatkowo zarzuty posiadania nielegalnego towaru. Wobec podejrzanych zastosowano dozory policyjne, poręczenia majątkowe oraz zakazy opuszczania kraju.

Nielegalne papierosy zza wschodniej granicy przywożono do Łomży i tutaj były sprzedawane bez odprowadzania należnych podatków. Jak wynika z szacunków funkcjonariuszy, przestępcza działalność naraziła Skarb Państwa na uszczuplenia z tytułu niezapłaconego podatku VAT i akcyzy na kwotę około 1,7 miliona zł.

Reklama

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo myLomza.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości