Reklama

Produkcja energii cieplnej w łomżyńskim MPEC-u [VIDEO]

04/02/2016 10:31

Miejska ciepłownia. Jeden z największych zakładów pracy w Łomży mieści się na obrzeżach miasta, poza wzrokiem mieszkańców, którzy na co dzień widzą tylko najwyższy w Łomży komin. Człowiek "z ulicy" nie ma tam wstępu, choć od pewnego czasu organizowane są dni otwarte. Dziś pokażemy Wam jak powstaje ciepło, które trafia do naszych mieszkań. Przejdziemy z kamerą przez wszystkie etapy i zajrzymy w zakamarki przedsiębiorstwa. Nawet do... pieca!

Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej to jedna z najważniejszych spółek miejskich. Bez niego trudno byłoby sobie w dzisiejszych czasach wyobrazić funkcjonowanie. Bo jak żyć w XXI wieku bez ciepłej wody w kranie i gorącego grzejnika pod oknem?

Naszą wycieczkę rozpoczniemy od rozładunku węgla przywiezionego... koleją. Tak, tak. To właśnie kolej dostarcza paliwo do pieców ciepłowni, choć aby zobaczyć w Łomży pociąg, trzeba mieć nie mało szczęścia. Węgiel, a dokładniej miał węglowy przeładowywany jest z wagonów na samochody i dowożony na plac składowania opału. Każdy samochód jest dokładnie ważony, a informacje trafiają do systemu informatycznego. W dalszej kolejności miał węglowy trafia do pieca, gdzie jest spalany. Podgrzana w ten sposób woda trafia do naszych mieszkań, biur, firm, sklepów, szkół, przedszkoli, urzędów... Dosłownie wszędzie. A wszystkim steruje zaawansowany system informatyczny tak, aby przez cały czas proces ten był kontrolowany. Na końcu jest grzejnik, z którego w chłodne dni bije przyjemne ciepło!

Reklama

Tyle bardzo skrócony opis funkcjonowania przedsiębiorstwa. A jak to wygląda w rzeczywistości? Oglądajcie nasze video!

Reklama

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo myLomza.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości