Reklama

Radni powołali do życia Młodzieżową Radę Miejską Łomży

25/01/2016 10:05

Podczas dzisiejszej sesji radni powołali do życia Młodzieżową Radę Miejską Łomży. Wszyscy radni głosowali za podjęciem odpowiedniej uchwały, dzięki której młodzież będzie miała swoją reprezentację w samorządzie w postaci oficjalnego organu konsultacyjnego i opiniodawczego.

Głównym celem powołania Młodzieżowej Rady Miasta Łomży jako organu konsultacyjnego i opiniodawczego dla organów samorządu Miasta Łomży w sprawach dotyczących środowiska młodzieży jest wspieranie i upowszechnianie idei samorządowej wśród młodzieży. Projekt uchwały w tej sprawie po raz drugi znalazł się w porządku obrad Rady Miejskiej, jednak przed niespełna miesiącem został usunięty z porządku obrad przez radnych. Dziś jednak uchwała została jednogłośnie podjęta.

Młodzieżowa Rada ma być reprezentacją młodzieży uczącej się na terenie Miasta Łomży i mieć charakter konsultacyjny i opiniodawczy dla organów samorządu Miasta Łomży w sprawach dotyczących młodzieży. Młodzieżowa Rada ma też być wolna od powiązań z jakąkolwiek partią polityczną. Jak zakłada projekt statutu, kadencja Młodzieżowej Rady trwać będzie 2 lata, licząc od dnia wyboru. Podstawą pracy Młodzieżowej Rady będzie społeczna praca jej członków. Członkostwa w Młodzieżowej Radzie nie można będzie łączyć z mandatem radnego.

Reklama

W kompetencjach Młodzieżowej Rady znajdą się:

Opiniowanie, na wniosek Prezydenta, projektów uchwał Rady Miejskiej Łomży regulujących sprawy mające wpływ na warunki rozwoju młodzieży. Inicjowanie przedsięwzięć dotyczących życia młodzieży w Łomży, w szczególności w zakresie nauki, kultury i sportu, w tym dyskusji, imprez i spotkań młodzieżowych; Współpraca z samorządami uczniowskimi i organizacjami młodzieżowymi, innymi Młodzieżowymi Radami Gmin; Podejmowanie interwencji w przypadku zagrożenia praw ucznia; Proponowanie działań mających na celu walkę z dyskryminacją oraz wykluczeniem społecznym młodzieży. Współpraca z Radą Miejską poprzez udział przewodniczącego i wiceprzewodniczącego Młodzieżowej Rady w sesjach Rady Miasta i obradach jej komisji, w szczególności na których omawiane są sprawy dotyczące środowiska młodzieży; Reprezentowanie interesów młodzieży wobec instytucji samorządowych.

Młodzieżowa Rada składać się będzie, identycznie jak Rada "dorosła", z 23 radnych reprezentujących uczniów szkół oraz studentów uczelni wyższych funkcjonujących na terenie Miasta Łomży. Wybory do Młodzieżowej Rady odbywać się będą w publicznych gimnazjach i publicznych szkołach ponadgimnazjalnych z wyłączeniem szkół dla dorosłych oraz w uczelniach wyższych działających na terenie miasta Łomży. Czynne i bierne prawo wyborcze przysługiwać będzie uczniom i studentom tych szkół.

Reklama

Prezydent na czas kadencji Młodzieżowej Rady może powołać Rzecznika Młodzieży, którego zadaniem będzie pomoc Młodzieżowej Radzie w realizacji wyznaczonych celów. Rzecznik Młodzieży ma pełnić swoją funkcję społecznie.

Reklama

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo myLomza.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości