Spotkanie prasowe z władzami miasta odbyło się w Domku Pastora. Prezydent wraz z obecną zastępczynią Agnieszką Muzyk poruszyli najważniejsze, w ostatnim czasie, sprawy miejskie. Na pierwszy ogień poszedł temat budżetu obywatelskiego. Zgłoszenia projektów zostały zakończone, teraz zostaną zweryfikowane od strony formalnej, a następnie skierowane pod głosowanie.
Jak podkreślił prezydent, 3. edycja już może być nazwana sukcesem, do ratusza wpłynęło 40 propozycji. 20 dotyczyło osiedla Centrum, 8 osiedla Łomżyca, zaś 12 osiedla Południe. W czwartek odbędzie się spotkanie Zespołu Koordynującego budżet obywatelski, na którym zostaną podane dalsze informacje dotyczące akcji.
Rządowy program Rodzina 500 plus wszedł w życie. Od kwietnia ruszy możliwość składania wniosków o dofinansowanie. 500 złotych przysługuje każdej rodzinie, bez względu na dochód, na drugie i kolejne dziecko. Z kolei rodziny z dochodem poniżej 800 złotych mogą starać się o pieniądze także na pierwsze dziecko.
- To systemowe wsparcie polskich rodzin – powiedział Mariusz Chrzanowski.
W Łomży aż w trzech punktach będzie można zrealizować projekt. Oddziały zostaną ulokowane na ul. Polnej, w Urzędzie Miasta, a także w Centrum Katolickim przy ul. Zawadzkiej.
Prezydent zapowiedział także zbliżający się charytatywny turniej piłki halowej na rzecz Kubusia Remeza. Chłopiec zmaga się z wrodzoną wadą serca i nadciśnieniem płucnym. Wszelki dochód z samego turnieju oraz towarzyszącym mu aukcjom i licytacjom zostanie przeznaczony na jego leczenie i rehabilitację. W rywalizacji wezmą udział drużyny samorządu miasta, samorządowców z Białegostoku, PWSIiP, lokalnych przedsiębiorców oraz parlamentarzystów Prawa i Sprawiedliwości.
Członkowie PiS przyjadą do Łomży w sobotni poranek. Zjazd rozpocznie się o godz. 10, następnie politycy spotkają się z różnymi środowiskami. Na koniec część z nich weźmie udział w sportowej zabawie na rzecz malucha.
W sprawie sześciolatków głos zabrała zastępczyni prezydenta Agnieszka Muzyk. Zachęcała, by rodzice zapoznali się z ofertami, które przygotowują szkoły. Wspomniała również o programie „Przedszkole w szkole”, które zakłada tworzenie w podstawówkach specjalnych oddziałów przedszkolnych.
Spór o maluchy wciąż trwa. Zdania odnośnie rozwoju dzieciaków są podzielone. Jedni twardo obstają za pozostawieniem pociech w zerówkach, drudzy chcą, by zaczęły one kształcić się w pierwszej klasie. W przypadku zerówki, trzeba dokonać wyboru, czy będzie to zerówka przedszkolna czy szkolna. Decyzję i tak podejmą rodzice, ale jak podkreśliła zastępczyni, ze strony miasta nie może być niedopowiedzeń.
- Te spotkania, to, co słyszymy od rodziców, są bodźcem – powiedziała na konferencji.
Warto przypomnieć, że rekrutacja dzieci w przedszkolach odbędzie się od 15 do 31 marca.