Reklama

Rozwój przedsiębiorczości i plany inwestycyjne władz Łomży na najbliższe lata

22/01/2016 11:59

O planach inwestycyjnych miasta Łomży na najbliższe lata oraz programie rozwoju przedsiębiorczości mówił na dzisiejszym spotkaniu z dziennikarzami wiceprezydent Andrzej Garlicki. Na dziś najbliższa realizacji jest budowa budynku socjalnego.

Jak poinformował zastępca prezydenta, w 2016 roku władze Łomży planuja rozpoczęcie prac nad programem rozwoju przedsiębiorczości. Ma on zawierać propozycje konkretnych zadań do realizacji, w tym m.in. ulgi inwestycyjne z tytułu podatku od nieruchomości i promocję gospodarczą miasta. Program opracowywany będzie na podstawie wniosków ze spotkań z przedsiębiorcami w konsultacji ze Społecznym Forum Gospodarczym.

Jednym z pomysłów na promocję jest organizacja w 2016 roku IV targów Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, które odbędą się w II połowie roku. Według informacji wiceprezydenta Garlickiego, Zarząd Strefy wyraził wstępną akceptację lokalizacji wydarzenia, a w miniony wtorek (19 stycznia) odbyło się spotkanie organizacyjne z udziałem prezesa SSSE Roberta Żylińskiego, w którym uczestniczyli też przedstawiciele instytucji zrzeszających przedsiębiorców, prezes PPŁ i rektor PWSIiP.

Reklama

Mówiąc o planowanych w mieście inwestycjach zastępca prezydenta wymieniał zarówno te już zaplanowane w tegorocznym budżecie, jak również w nim nie ujęte i planowane na lata kolejne. Najbardziej realną z tegorocznych inwestycji wydaje się budowa budynku socjalnego za ponad 6 mln złotych, gdzie miasto wyłoniło już wykonawcę i jest obecnie na etapie podpisania umowy na 30% dofinansowanie z Banku Gospodarstwa Krajowego.

Pozostałe tegoroczne inwestycje są jeszcze na etapie opracowywania wniosków o dofinansowanie lub oczekiwania na rozstrzygniecie konkursów, w których wnioski zostały już złożone. Taki status mają m.in. budowa drugie jezdni na odcinku Szosy Zambrowskiej (wartość 4,8 mln zł, oczekiwane dofinansowanie 85%), budowa ul. Wiosennej z odwodnieniem (5,5 mln zł - 50%), modernizacje w szkołach podstawowych nr 9 i 10 (łącznie 2,3 mln - 50%), budowa Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (1,7 mln zł - 85%), przebudowa hali targowej na Halę Kultury (11 mln zł - 65%), budowa sali gimnastycznej SP7 (7,4 mln zł - 25%), modernizacja sali gimnastycznej SP2 (645 tys. zł - 33%), budowa boiska wielofunkcyjnego i kortu tenisowego przy ZSMiO nr 5 (900 tys. zł - 30%), budowa boiska wielofunkcyjnego i skoczni do skoku wzwyż przy ZSWiO nr 7 (800 tys. zł), drugi etap rewitalizacji parku JPII (4 mln. zł - 85%).

Reklama

Wśród inwestycji przewidywanych na lata kolejne znalazła się przebudowa w 2017 roku ul. Poligonowej (6,4 mln - 50%), budowa ulicy Sikorskiego od Wojska Polskiego do Wyszyńskiego, bez określonego terminu (15 mln. zł - 85%), a także przebudowa ul. Wojska Polskiego,  na którą miasto posiada nieaktualną już dokumentację. Ta ostatnia inwestycja oznacza koszt na poziomie 65 mln zł netto, a jeśli uwzględnić dalszy przebieg drogi krajowej nr 61 przez Łomżę czyli ulicę Zjazd, wartość takiej inwestycji rośnie aż do 100 mln złotych netto. Jeśli miasto miałoby taką inwestycję zrealizować, to nie mogłoby się obejść bez bardzo poważnego dofinansowania ze środków zewnętrznych.

Na początku roku 2016 mamy więc niemal pewność realizacji budynku socjalnego przy ul. Kamiennej. Wszystkie pozostałe planowane inwestycje zależą od jakości wniosków i uzyskania dofinansowania ze źródeł zewnętrznych.

Reklama

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo myLomza.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości