Reklama

Spotkanie w sprawie organizacji transportu zbiorowego

27/02/2016 07:30

Wraz z początkiem przyszłego roku wchodzi w życie znowelizowana ustawa o publicznym transporcie zbiorowym. Nowe przepisy zmuszają jednostki samorządu terytorialnego do zorganizowania komunikacji zbiorowej na własnym terenie. W związku z tym w czwartek (25.02) odbyło się spotkanie przedstawicieli władz miejskich z lokalnymi samorządowcami.

Do Łomżyńskiego Ratusza przybyła Elżbieta Parzych, starosta łomżyński oraz burmistrzowie i wójtowie okolicznych gmin. Spotkanie miało na celu wypracowanie zasad organizacji publicznego transportu zbiorowego w taki sposób, aby mieszkańcy gmin powiatu łomżyńskiego i miasta Łomża od początku 2017 roku mogli korzystać z dogodnych połączeń komunikacyjnych oraz ulg określonych ustawą o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego w całym obszarze powiatu i miasta. Skoordynowane działania pozwolą na uzyskanie optymalnych efektów w tym zakresie i nie utrudnią życia mieszkańcom.

Organizatorem transportu wojewódzkiego (między powiatami) jest marszałek województwa podlaskiego. Przebieg połączeń wojewódzkich jest ustalony w wojewódzkim planie zrównoważonego rozwoju transportu publicznego. Połączenia wojewódzkie nie obejmują wszystkich miejscowości, a nawet całych gmin powiatu, bo są prowadzone tylko po głównych drogach. Rozpatrywany problem dotyczy więc organizacji połączeń uzupełniających, umożliwiających dojazdy pomiędzy gminami i miastami powiatu.

Reklama

Od 1 stycznia 2017 r. ustawowe ulgi będą przysługiwały uprawnionym pasażerom jedynie na liniach autobusowych, które będą funkcjonowały na podstawie umowy zawartej przez przewoźnika (operatora) z organizatorem transportu.

Zgodnie z przepisami ustawy o publicznym transporcie zbiorowym organizatorem transportu międzygminnego powinien być starosta powiatu. W takim przypadku nie będzie również problemu z uzyskaniem przez przewoźników, którzy będą mieli zwarte umowy z organizatorem, rekompensaty z tytułu ulg ustawowych. A to oznacza, że koszty przejazdów dla pasażerów uprawnionych do ulg, będą odpowiednio niższe.

Reklama

W najbliższym czasie zostanie zorganizowane kolejne spotkanie z udziałem zaproszonego eksperta w dziedzinie transportu zbiorowego.

Reklama

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo myLomza.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości