Łowca Motyli z okazałą siatką próbuje złapać najpiękniejsze okazy bajecznie kolorowych motyli. Te pierzchają przed nim, ukrywając się we wszystkich zakamarkach. Komu pomożesz? Ukryjesz motyla, czy przejmiesz siatkę od Łowcy? A może sam w nią wpadniesz? Niezwykły, interaktywny spektakl Motyle w najbliższą środę po południu będzie można zobaczyć w Galerii Veneda.
Motyle to spektakl warszawskiego Teatru Akt, specjalizującego się w przedstawieniach ulicznych, docierających do widzów bez nieprzekraczalnej granicy, jaką stanowi linia sceny, kurtyna. Wielokrotnie był grany w przestrzeni publicznej i za każdym razem wzbudzał inne emocje. W zasadzie to happening, otwarty na uczestniczącą w nim publiczność.
- Motyle to działanie improwizowane, w stałym kontakcie ze zmieniającą się widownią. Ta zwykle stara się pomóc którejś ze stron- opowiadają aktorzy Teatru Akt.
Czarno- białego Łowcę Motyli i kolorowe, fruwające nad głowami przechodniów Motyle będzie można zobaczyć w Venedzie już w najbliższą środę, 11. czerwca o godz. 17.00.
Bezpłatny spektakl zagrany zostanie w ramach 27. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Walizka, organizowanego przez łomżyński Teatr Lalki i Aktora. W tym roku Galeria Veneda dołączyła do grona sponsorów Walizki. To efekt przyjaźni, jaka zawiązała się między obiema instytucjami.
- Czujemy się odpowiedzialni za promocję lokalnej kultury i sztuki- mówi Karina Stankowska ze spółki Echo Investment, do której należy Galeria Veneda. - A z Teatrem Lalki i Aktora współpracujemy nie od dziś. W ubiegłym roku w przestrzeni galerii odbyły się dwa spektakle dla najmłodszych łomżyniaków: Kopciuszek i Pinokio- przypomina.
Kawałek teatru zagości w Venedzie i w tym roku. Nowe widowiska w wykonaniu aktorów łomżyńskiego teatru będzie można zobaczyć w galerii w najbliższych miesiącach.
A co ze sztuką w klasycznej, tradycyjnej przestrzeni teatralnej? Tu warto przypomnieć, że rozpoczynająca się w najbliższą środę 27. Walizka to ponad dwadzieścia spektakli granych przez grupy teatralne z całej Europy. Towarzyszyć będą im wystawy fotograficzne i koncerty.
Największą atrakcją, jak co roku, będą jednak spektakle uliczne. To jedyna okazja, by letnie wieczory spędzić na Starówce, w otoczeniu sztuki i rozrywki.
W czwartkowy wieczór, o godz. 21.30 na płycie Starego Rynku będzie można oglądać Wiśniowy Sad w wykonaniu Lwowskiego Teatru Voskresienia. To spektakl o przemijaniu, nieuchronnej utracie miłości, przywiązaniu, tęsknocie. Łzy i wybuchy śmiechu- gwarantowane!
W piątek Teatr Adama Walnego z Warszawy zaprasza na jedno z najsłynniejszych przedstawień teatralnych świata- Hamleta (o godz. 21.00 na Starym Rynku). Godzinę później w kawiarence Teatru Lalki i Aktora odbędzie się zaś koncert zespołu BiOacoustic.
Kończąca tegoroczną Walizkę sobota będzie okazją do obejrzenia aż dwóch bezpłatnych przedstawień. W samo południe na ulicy Farnej wystawiony zostanie "Dziadek". To także dzieło Teatru Adama Walnego, retrospektywne, doceniające niezwykłe uczucie łączące przedstawicieli dwóch oddalonych od siebie pokoleń: dziadka i wnuka.
Wieczorem, o godz. 17.00 w sali TLiA będzie zaś można zobaczyć doskonale znaną łomżyniakom Baśń o Rycerzu bez Konia w wykonaniu gospodarzy Walizki.