Reklama

W niedzielę pierwsza manifestacja KOD w Łomży

26/02/2016 07:50

W najbliższą niedzielę po raz pierwszy na ulice Łomży (a dokładniej na Stary Rynek) wyjdą zwolennicy Komitetu Obrony Demokracji, którzy niedawno zawiązali samodzielną grupę KOD w naszym mieście. Manifestacja pod hasłem "Spotkanie z demokracją" rozpocznie się o godz. 13.00 przed ratuszem.

Planowana manifestacja to pierwsze z dwóch wydarzeń organizowanych przez łomżyński KOD w niedzielę. Po jej zakończeniu, o godz. 15.00, w pobliskiej sali ZNP przy ul. Sadowej 2 odbędzie się Seminarium pn. "Poprawa jakości demokracji". 

"Wydarzenia te, oprócz tematyki promującej misję KOD i pobudzającej świadomość obywatelską do uczestnictwa w procesach demokratycznych, ma rozpocząć dyskusję pod tytułem: ,,Jak poprawić jakość demokracji w Polsce?", a nie tylko omawiać, jak obronić stan były a obecnie dewastowany. Jednym z najważniejszych przywilejów obywatelskich jest prawo do udziału w wyborach. O poprawie demokracji chcemy rozmawiać w kontekście zbliżających się wyborów uzupełniających do senatu w okręgu nr 59. Gospodarzem imprezy jest Komitet Obrony Demokracji z panem Mateuszem Kijowskim na czele. Wśród prelegentów autorytety, tj. pan Krzysztof Łoziński - pomysłodawca KODu, pani prof. dr hab. Małgorzata Kowalska - kierownik Katedry Filozofii i Etyki Uniwersytetu w Białymstoku, a także pan dr Marcin Skubiszewski - ekspert w temacie ordynacji wyborczych, uczestnik wielu misji OBWE" - czytamy w komunikacie przesłanym na adres naszej redakcji.

Reklama

Zdaniem uczestników KOD, o trafności wyboru tematyki seminarium świadczy krótka historia związana z jego organizacją.

- Początkowo planowaliśmy urządzić wydarzenie w prestiżowej lokalizacji: dnia 15 lutego 2016 r. Komitet Obrony Demokracji wynajął salę konferencyjną Starostwa Powiatowego w Łomży w celu przeprowadzenia w niej, zaplanowanego na dzień 28 lutego 2016 r., seminarium pn. „Poprawa jakości demokracji". 16 lutego pracownik Starostwa poinformował przedstawiciela KOD o anulowaniu rezerwacji, jako powód podając "organizację pracy urzędu". Warto podkreślić, że rzekomy problem z organizacją pracy dotyczył niedzieli, a więc dnia, w którym Starostwo nie pracuje - opowiada Koordynator Grupy KOD_Podlaskie Bogusław Murawko i dodaje, że wcześniej, pracownicy Starostwa nie zgłaszali żadnych problemów związanych z wynajęciem sali na ten dzień, a poproszony o wyjaśnienie przyczyn odmowy wynajęcia sali pracownik Starostwa powiedział, że przekazuje informację otrzymaną od Sekretarza Powiatu Pani Beaty Korwek.

Reklama

"W ocenie KOD nie do zaakceptowania jest fakt dyskryminowania przez przedstawicieli władz publicznych jakiejkolwiek organizacji społecznej. Mienie publiczne, którym gospodaruje Starostwo Powiatowe, powinno być udostępniane na takich samych warunkach wszystkim podmiotom, które z niego chcą skorzystać (oczywiście, za odpowiednią opłatą). Tym bardziej uzasadnione jest zatem przeprowadzenie - właśnie w Łomży (choć w innej sali...) - seminarium poświęconego poprawie jakości demokracji w naszym kraju" - piszą organizatorzy w swojej informacji.

Reklama

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo myLomza.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości