Wiceprezydent Agnieszka Muzyk przedstawiła dziś planowany przez Łomżę sposób realizacji zmian w systemie oświaty wprowadzonych ustawą z 29 grudnia 2015 roku. Zgodnie z nimi dzieci sześciletnie nie będą objęte obowiązkiem szkolnym, co stwarza określone problemy do rozwiązania przez samorządy.
Podstawowe założenia ustawy są takie, że przywrócony został obowiązek szkolny dzieci siedmioletnich i wycofano się z objęcia nim sześciolatków. Ponieważ jednak w dwóch poprzednich latach sześciolatki rozpoczęły już naukę w klasach pierwszych, ustawodawca pozostawił rodzicom możliwość decydowania o tym, czy ich dziecko ma kontynuować naukę rozpoczętym trybem czyli przejść do następnej klasy, czy pozostać na tym samym poziomie edukacji, czy drugi rok uczęszczać do klasy pierwszej bądź drugiej. Urząd miasta nie ma jeszcze informacji o decyzjach rodziców i liczbach z nimi związanych, bo mają oni czas na złożenie odpowiednich deklaracji do 31 marca 2016 roku.
Według założeń ustawy tegoroczne sześciolatki (dzieci urodzone w 2010 roku) powinny pozostać na etapie edukacji przedszkolnej. Ponieważ jednak ustawodawca przesunął termin przekształcenia oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych w przedszkola z 1 września 2016 roku na 1 września 2019 roku, w szkołach można tworzyć tzw. "zerówki". Na tym przepisie zamierza się oprzeć samorząd Łomży, który planuje, że w roku szkolnym 2016/17 wszystkie sześciolatki znajdą się właśnie w klasach zerowych zorganizowanych w szkołach podstawowych. Oczywiście wiceprezydent Muzyk dopuszcza odstępstwa od tej reguły i możliwość pozostawienia sześciolatka w przedszkolu w grupie z dziećmi pięcioletnimi, jednak zasadą ma być to, że sześciolatki trafią do "zerówek" w szkołach.
- Planujemy uruchomić wszystkie możliwe oddziały "zerówek" w sieci szkół podstawowych. W naszym mieście od kilku lat inwestowaliśmy w wyposażenie sal lekcyjnych i dostosowanie do potrzeb najmłodszych uczniów stołówek, świetlic, łazienek. W roku szkolnym 2016/17 priorytetem opieki świetlicowej w szkołach będą najmłodsi - podkreślała Agnieszka Muzyk wyjaśniając przy tym, że obowiązek przedszkolny wynosi pięć godzin dziennie i dzieciom trzeba pozostały czas czymś wypełnić.
Wiceprezydent poinformowała także, że wszystkie nauczycielki nauczania wczesnoszkolnego, które w tym roku zakończą pracę z trzecimi klasami szkół podstawowych otrzymają propozycje rozpoczęcia nowego cyklu od klasy zerowej. W związku z tym władze Łomży nie przewidują w 2016 roku potrzeby zwalniania nauczycieli w związku ze zmianą przepisów dotyczących sześciolatków.
Zastępczyni prezydenta wspomniała także o elektronicznym naborze do szkół i przedszkoli. Elektroniczną rekrutacją objęte zostaną wszystkie typy szkół i przedszkola. Nabór do podstawówek i przedszkoli będzie trwać jednocześnie i zakończy się 31 marca. Rodzice korzystający z aplikacji rekrutacyjnej otrzymają możliwość jednoczesnego dostępu do informacji o ofercie przedszkoli i szkół podstawowych. Oferta zawierać będzie każdą z możliwości przewidzianą w przepisach dla sześciolatków i uczniów obecnych klas pierwszych i drugich szkół podstawowych.