Od kwietnia do dzisiejszego poranka (24 lipca) w łomżyńskim inspektoracie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych deklaracje o zostaniu w OFE złożyło 1 057 osób. W Zambrowie jest trochę więcej, bo 1 194. Ci, którzy jeszcze nie podjęli decyzji ZUS czy OFE mają tylko tydzień. Kolejna możliwość wyboru będzie w 2016 roku.
- Od kwietnia do 31 lipca 2014r. wpływają oświadczenia potwierdzające przynależność do wybranego otwartego funduszu emerytalnego lub o zmianie funduszu. Osoby, które są zainteresowane wystąpieniem z OFE nie muszą składać żadnych oświadczeń - przypomina Anna Krysiewicz z Oddziału ZUS w Białymstoku. Nie złożenie oświadczenia sprawia, że składki w całości pozostaną w ZUS.
Deklaracje można dostarczyć do ZUS osobiście lub drogą pocztową. Ci, którzy mają konto na Platformie Usług Elektronicznych ZUS mogą decyzję podjąć również przez internet.
Przypominamy, że decydując się na pozostanie w OFE składki w 63% trafią na stare konto w ZUS, 22% na subkonto, do OFE 15%. Ze składki odprowadzanej tylko do ZUS 63% trafia na stare konto, a 37% na subkonto.
Zdarzają się błędnie wypełnione deklaracje, które są uznawane za nieważne.
- Najczęstsze błędy występujące w nadesłanych oświadczeniach to brak podpisu, niepełne dane identyfikacyjne (np. jest nazwisko i imię, a brakuje PESELu albo dowodu osobistego). Klienci również na oświadczeniach piszą, że pozostają w ZUS - dodaje pani rzecznik.
W całej Polsce do 21 lipca informacje o częściowym pozostaniu w OFE złożyło ponad 760 tys. osób.
Formularz oświadczenia członka OFE o przekazywaniu składki do OFE